Той призова косовските политически лидери да говорят с един глас, добавяйки, че единството засилва позицията на Прищина в диалог със Сърбия. В съвместно интервю с три косовски медии Хейл заяви, че ангажиментът на САЩ към Косово не се е променил. Високопоставеният дипломат не коментира дали САЩ ще подкрепят решения, включващи промяна на границите по етнически признак.
Посещението на Хейл бе на фона на дебата в Косово дали да се премахнат митата за сръбски стоки, както е поискано от САЩ и спекулациите на медиите, че Вашингтон обмисля оттеглянето на войските си от Косово и въвеждането на други санкции поради съпротивата на косовското правителство към искането на САЩ. Но в интервюто си Хейл беше много внимателен и далеч от спекулациите, съобщени от медиите миналата седмица. Хейл не е заявил, че американските войски ще се изтеглят от Косово. Той не зае твърда позиция дори по въпроса с митата. Говорейки за окончателното споразумение, като резултат от диалога между Косово и Сърбия, Хейл каза, че същността на диалога е взаимното признаване между Косово и Сърбия. В интервюто той даде краен срок за постигане на окончателно споразумение между Косово и Сърбия. Медиите спекулират, че САЩ искат от Прищина и Белград да постигнат правно обвързващо споразумение до края на тази година. "Косово и Сърбия трябва да постигнат споразумение, което трябва да допринесе за стабилността в региона", каза Хейл. "Досега страните искаха да покажат силата си, сега е време да покажат мъдрост", каза Хейл. Той не обвини нито Косово, нито Сърбия за блокирането на процеса на диалог, добавяйки, че САЩ и ЕС са съгласни по повечето теми, свързани с този въпрос.
Когато бе помолен да коментира коригирането на границите или обмена на територии между Косово и Сърбия, Хейл каза, че Косово и Сърбия трябва да вземат решение по този въпрос. "Ние не сме страна в този процес," каза той, добавяйки обаче, че САЩ ще подкрепят споразумение, постигнато от двете страни, като не споменават "червени линии". Когато говорим за отношенията на Косово със САЩ, Хейл каза: "Американският ангажимент към Косово остава непроменен“
На 8 март Дейвид Хейл посети Сърбия и проведе разговори със сръбското държавно ръководство.
Превод и редакция: Юлиян Марков