„Днес ще говорим за това как могат да се разрешат проблемите в строителството с един договор, който сме направили за тази цел - Рамковият договор на Алианса FAC-1. Той е създаден, за да може хората да планират отношенията и дейностите си в изграждането на проекти и да се интегрират екипи, които да работят заедно. Това е рамков договор, който ни помага да работим заедно“, заяви Моузи и посочи, че той представлява форма за дългосрочно партньорство със схема за възнаграждения на всички членове на Алианса, които постигат определени поставени цели.
„Договорът създава среда за дигитализация на строително-информационно моделиране и дава възможност да работим с европейските директиви за обществени поръчки без да ги нарушаваме“, каза още той и посочи, че този договор е създаден по предложение на британското правителство заради финансовата криза. „Предимствата на използването на рамковите алианси са енергийна ефективност, намаляване на цената, включване на малки и средни предприятия и на местна квалифицирана работна ръка, много добри показатели за безопасност и здраве и голямо удовлетворение от страна на клиента“, посочи Моузи.
Той обясни, че договорът излиза официално през юни 2016 г., когато е обявен Брекзит. „И смятаме, че това, което направихме, е много по-успешно в международен план отколкото Брекзит. Вече имаме проекти на стойност 42 млрд. паунда. Договорът се използва за различни проекти – жилищни и обществени сгради, пътища, спортни съоръжения. Винаги сме искали тази форма да бъде международна и сме много щастливи, че този договор се преведе на български, италиански, немски и португалски. В България сега правим представянето на адаптираната българска версия, като много малко са промените за адаптирането му към българското законодателство“, заяви директорът на Центъра за строително право в King’s College London.
Моузи посочи, че основните неща, които урежда договора, са как да се интегрира работата на отделните участници, за да се получи добавена стойност, как да се обменя информация, как да се управлява интегриран екип и създаване на интегрирани правила, за да няма недоразумения. „Договорът действа като чадър, който свързва отделните договори, които се възлагат от един или повече клиенти на строители. Само за един проект на Министерството на правосъдието от 2012 г. например са спестени 43 млн. паунда заради намаленото време на индустрията за подготовка на оферти и намаленото време на възложителя да подготвя различни тръжни процедури“, обясни той и посочи, че идеята на договора е да се подобри комуникативността и качеството в строителството. „Друг стимул, който се въвеждат, е ексклузивността – че ако се постигнат определени цели, на същия изпълнител ще се възложи след това и друга работа“, обясни Моузи.
Цветилена СИМЕОНОВА