София. Рамковият договор на Алианса FAC-1 ще може да се използва в България както за малки проекти, така и за такива за милиони и милиарди. Това каза директорът на Центъра за строително право в King’s College London Дейвид Моузи по време на кръгла маса на тема „Международни стратегии за високи постижения в строителството“, предаде репортер на Агенция „Фокус“.
На въпрос за какви проекти е най-подходящ Рамковият договор на Алианса FAC-1 за България, Моузи отговори, че най-хубавото на договора е, че може да се полазва за различни по мащаб проекти. „Защото той дава нови стратегии без да разделя личните видове възлагане. Този договор може да обединява различни видове договори с различни видове възлагане. Той ще може да се използва в България както за създаването на малки училища, така и за изграждането на магистрали за милиони и за големи правителствени програми за милиарди“, обясни той. Моузи посочи, че най-голямото предимство на договора е възможността за висока степен на конфиденциалност. По думите му така само наистина необходимата информация от договорите се споделя с членовете на Алианса.
Адвокат Бояна Милчева - член на екипа, работил по адаптацията на Рамковия договор на Алианса FAC-1 с българското законодателство, обясни, че по адаптацията се е работило повече от година, като процесът е минал през две фази – превод на текстовете и тяхната адаптация. „Идеята беше терминологията да е позната на тези фирми, които са свикнали да работят с договорите FIDIC“, заяви адв. Милчева и посочи, че по-голямата част от извършените адаптации в договора са били в областта на обществените поръчки. Тя уточни, че българското търговско и гражданско право дават възможност този договор да може да функционира у нас.
Цветилена СИМЕОНОВА