София. На този ден през 1861 г. Алабама става четвъртият щат, отделил се от САЩ. През февруари същата година в град Монтгомъри на среща на отделените щати е учредена Конфедерация на Американските щати. За неин пръв президент е избран Джеферсън Дейвис - плантатор от Мисисипи.
През 1922 г. пък за първи път в света в Канада е използван инсулин за лечение на болни от диабет лица.
Година по-късно Франция окупира германския индустриален район Рур, за да получи гаранции за изплащане на репарациите, които Германия й дължи след Първата световна война.
През 1946 г. Албания е провъзгласена за Народна република.
20 години по-късно в Русия е създаден център за подготовка на космонавти (ЦПК).
На 11 януари са родени: руският физик Дмитрий Блохинцев, американският държавник Александър Хамилтън и др.
На 11 януари умират: Галеоцо Чано - италиански военен, политически и държавен деец , италианският физик Феличе Фонтана и др.



2018 г.
Хиляди пакистанци се събират на протестен митинг в град Касур, в централната провинция Пенджаб, настоявайки за справедливост за 7-годишното момиченце Зайнаб Ансари, което е изнасилено и убито, а тялото му - захвърлено на бунище.


2018 г.
В затвор в американския щат Мисисипи умира 92-годишният Едгар Рей Килън – един от лидерите на организацията Ку-клукс-клан.


2017 г.
Норвегия става първата страна, която започва пълно изключване на националните FM радиостанции.


2016 г.
Най-малко 51 души са убити при нападение срещу търговски център в столицата на Ирак, Багдад, и кола бомбардировките извън незаконно казино в Микдадиа, източно от Багдад. Ислямска държава поема отговорност за двата атентата.


2016 г.
Хиляди протестират в Лайпциг срещу рекордния наплив на бежанци, за които сведения, че масово са упражнявали сексуално насилие на Нова година в Кьолн и други германски градове. Митингът е организиран от местния клон на Пегида (Патриотични европейците срещу ислямизацията на Запада).


2015 г.
На президентските избори в Хърватия бившият дипломат и външен министър Колинда Грабар-Китарович от консервативната партия Хърватски демократичен съюз побеждава с малка преднина президента Иво Йосипович и ще стане първата жена президент на Хърватия на 19 февруари 2015 г.


2015 г.
Демонстрациите, наречени републикански маршове, организирани след атентата срещу сатиричния вестник „Шарли Ебдо“ на 7 януари и последвалите събития, стават най-голямата обществена демонстрация в историята на Франция според министъра на вътрешните работи.


2015 г.
В Хамбург подпалват сградата на редакцията на вестник „Хамбургер моргенпост“ препечатал карикатурите на френското издание „Шарли Ебдо“.


2013 г.
В Чехия се провеждат първите в историята на страната преки избори за президент. За втория тур на изборите са номинирани Милош Земан и Карел Шварценберг.


2013 г.
Франция започва военна операция срещу ислямистите на територията на Мали.


2012 г.
Хакери от хакерската организация „Hackerspace Global Grid“ и голямата хакерска мрежа „Chaos Communication Camp“ в Германия на конгреса Chaos Communication в Берлин обявяват намерението си да изстрелват собствени комуникационни сателити, създавайки своя версия на интернет, където да има достъп до пиратска музика, филми и програми. Така хакерите от цял свят ще имат сайтове, които никой няма да може да цензурира. Няколко месеца по-рано големите интернет гиганти се обявяват срещу приемането на цензурния закон в САЩ Stop Online Piracy Act. Техния апел гласи: „Опасяваме се, че тези мерки представляват сериозна заплаха за иновативността и създаването на работни места в нашата индустрия, както и за киберсигурността на нашата страна“. Предвижда се построяването на разпределена система от евтини наземни станции около 100 евро всяка, които да следят движението на спътниците. Очакванията са първите подобни станции да бъдат купувани или изграждани от частни лица.


2011 г.
Влиза в сила споразумение, позволяващо на американски компании да изнасят ядрени технологии за Русия. Одобрено от американският Конгрес, това споразумение позволява на САЩ и Русия да извършват обмен на технологии в ядрената енергетика, създаването на съвместни търговски дружества и по-тясно сътрудничество в борбата срещу разпространението на ядрено оръжие. Споразумението дава възможност на Русия да сключва важни договори за нейната ядрена индустрия, включително проекти за обогатяване на уран и производство на ураново гориво.


2011 г.
Щатските власти започват бърза евакуация на столицата Бризбейн, към която наближава мощно континентално цунами, предизвикано от едновременното надигане нивата на реките. По думи на премиера на щата Куинсланд, Австралия Ана Блай потопът в градовете Бризбейн и Туумба идва почти от нищото. Загиват най-малко 8 души, а 70 изчезват.


2007 г.
Парламентът на Босна и Херцеговина избира Никола Шпирич от Съюза на независимите социалдемократи /СДСМ/ за премиер на страната. Шпирич е подкрепен от депутатите на Партията за демократично действие, Партията за Босна и Херцеговина, СНСД, Партията за демократичен прогрес, Хърватската демократична общност, Хърватската демократична общност 1990 и Народната партия “С работа към благоденствие”.


2001 г.
В научноизследователския център в щата Орегон (САЩ) се ражда първата генетически модифицирана маймуна Анди.


2000 г.
По време на инвентаризацията на най-голямата в света колекция на Виенската Национална библиотека учени откриват фрагмент с ръкописи на апостол Павел, създаден преди 2 хил.год.


1992 г.
В Белгия са ушити най- дългите в света джинси, тяхната дължина е 23 метра.


1990 г.
Михаил Горбачов отива в Литва с цел да разубеди ръководството на републиката да не се отделя от СССР.


1981 г.
Международна експедиция поставя рекорд при прекосяването на Антарктида за 67 дни.


1966 г.
В Русия е създаден център за подготовка на космонавти.
Правителството на СССР взема решение за осъществяване на пилотируем полет в космоса и въз основа на това решение дирекцията на Главнокомандването на Военно- Въздушните сили създава Център за подготовка на космонавти (ЦПК). От 1968г. Центърът носи името Юрий Алексеевич Гагарин. От 1969г. ЦПК е преобразуван в Научно- изследователски изпитателен център за подготовка на космонавти, а от 1995г. с цел повишаване на ефективността използвайки научно- техническия потенциал на Руската Федерация в областта на пилотируемите космически полети и подготовката на космонавти в базата на Центъра за подготовка на космонавти и изпитателно тренировъчния авиационен полк се създава Руски държавен научно- изследователски изпитателен център за подготовка на космонавти Ю.А. Гагарин.

1964 г.
Главният хирург на САЩ Лутър Тери за първи път обявява публично, че тютюнопушенето е опасно за човешкото здраве.


1957 г.
Съветското правителство взема решение за създаване на балистични ракети на полигона Плесецк.


1956 г.
Край Рио де Жанейро, Бразилия, самолет Lockheed Super Constellation на компания DLH се разбива при опит за кацане. При катастрофата загиват 36 души.


1944 г.
Разстреляни са пет италиански заговорници, арестанти на Мусолини.


1944 г.
В хода на Втората световна война, във водите на Тихия океан английска подводница потопява японския крайцер “Кума”.


1942 г.
В хода на Втората световна война Япония обявява война на Холандия.


1942 г.
В хода на Втората световна война Японците превземат столицата на Малайзия, Куала- Лумпур.


1941 г.
Хитлер се обявява за това, Германия да се притече на помощ на италианците в Северна Африка със своя армия.


1940 г.
В Ленинград е представена премиерата на балета “Ромео и Жулиета” на Сергей Прокофиев.
Прокофиев е руски композитор, пианист и диригент. Ученик е на Н. А. Римски-Корсаков и А. К. Лядов. Творчеството му е сред най-крупните постижения на европейската музика на XX в. Автор е на 8 опери ("Любовта към трите портокала" по К. Гоци, "Семьон Котко" по В. П. Катаев, "Война и мир" по Л. Н. Толстой), 7 балета ("Ромео и Жулиета" по У. Шекспир, "Пепеляшка", "Каменното цвете"), на вокално-оркестрови творби (кантата "Александър Невски", "Наздравица"), симфонична приказка "Петя и вълкът", симфонии, концерти, клавирни сонати, музика към филми и др.


1934 г.
Подписва се търговско споразумение между СССР и Франция.


1923 г.
Франция окупира германския индустриален район Рур, за да получи гаранции за изплащане на репарациите, които Германия й дължи след Първата световна война.


1922 г.
За първи път в света в Канада е използван инсулин за лечение на болни от диабет лица.
Инсулинът е хормон, който се произвежда от панкреаса (задстомашна жлеза). Той е с хипогликемично действие, противоположно на това на епинефрина, глюкокортикоидите и растежния хормон, които повишават нивото на кръвната захар и се означават като контраинсуларни хормони. Инсулинът повишава отлагането на липиди в мастната тъкан, понижава концентрацията на свободните мастни киселини и инхибира метаболизма на белтъците, способства за усвояване на глюкозата от клетките на тъканите, по-специално в черния дроб и мускулите, и превръщането й в гликоген.
Инсулинът е единственият хормон в организма, който понижава нивото на кръвната захар. При недостиг на инсулин в организма настъпва болестно състояние - диабет. Инсулинът е открит в началото на XX век от румънеца д-р Николае Паулеску в Париж (нарича го панкреатин). Преди това заслугата за откриването му са приписвани на канадеца Фредерик Бантинг, който пръв е инжектирал инсулин на човек.


1913 г.
В Ню Йорк за първи път е представен първият в света автомобил тип седан.


1911 г.
В Черно море потъва руският параход “Рус”, 172 души загиват.


1909 г.
В САЩ започва първото женско автомобилно състезание.


1909 г.
САЩ и Канада подписват договор за съвместни действия против замърсяването на Великото езеро.


1861 г.
Княз Александър Горчаков в качеството си на министър на външните работи на Русия възлага на княз Алексей Лобанов-Ростовски, руски посланик в Цариград, да започне преговори с Високата порта за предоставяне възможност на българите безпрепятствено да се изселват в Крим и Новорусийския край. В указанията на княз Горчаков се изразява надеждата на руското правителство, че Турция няма да пречи на българските преселници, така както Русия не пречи на татарите да се преселват свободно от Крим в балканските провинции на Османската империя.
Княз Горчаков е руски държавен деец и дипломат, един от видните ръководители на руската външна политика през втората половина на ХIХ в. Горчаков е министър на външните работи от 1867 г. до 1882 г. и едновременно с това държавен канцлер. На Лондонската конференция 1871 г. успява да постигне отменяне на някои от най-тежките за Русия клаузи на Парижкия мирен договор 1856 г. Осъществява дипломатическата подготовка на Руско-турската освободителна война 1877–1878 г., като осигурява неутралитета на големите европейски държави. По време на Берлинския конгрес 1878 г. ръководи руската делегация. След подписването на Берлинския договор 1878 г. постепенно се оттегля от намеса във външната политика.


1861 г.
Алабама става четвъртият щат, отделил се от САЩ. През февруари същата година в град Монтгомъри на среща на отделените щати е учредена Конфедерация на Американските щати. За нейн пръв президент е избран Джеферсън Дейвис – плантатор от Мисисипи. Град Монтгомъри е обявен за столица на Конфедерацията. Няколко месеца по – късно столица става град Ричмънд, Вирджиния. През 1861 г. започва гражданската война, продължила до 1865 г., когато Конфедерацията признава своето поражение. Алабама отново е приета в Съюза на американските щати през 1868 г.


1759 г.
В Америка е основана първата животозастрахователна компания.


1753 г.
Сключен е съюз между Ватикана и Испания.


1741 г.
Руската императрица Елисавета въвежда в течение на година да се изтегли от обръщение монетата с изображението на бившия император Иван Антонович.


1693 г.
При земетресение в Сицилия загиват около 60 хил.души.


1690 г.
В Ню Йорк, Ню Хемпшир и Мейн французи предприемат атака против британските заселници.


1569 г.
В Англия е проведена първата в света държавна лотария.


532 г.
С размирици, започнали от спортната арена в Константинопол, е поставено началото на революцията против византийския император Юстиниан.



На тази дата са родени:

1908 г.
Роден е Дмитрий Блохинцев – руски физик. Ръководи проектирането и създаването на първата атомна електростанция в Обнинск. Директор е на Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна (1956-1965 г.), както и на лабораторията по теоретична физика в същия институт (от 1965 г.). Работи в областта на квантовата теория на твърдото тяло, явленията в полупроводниците, акустиката на нееднородните движещи се среди и квантовата механика. Президент е на Съюза за чиста и приложна физика (UPAP); съветник е в Научния съвет при генералния секретар на ООН (1967-1979 г.).


1757 г.
Роден е Александър Хамилтън – американски държавник. Получава популярност като оратор и публицист по време на Войната за независимост на САЩ (1775-1783 г.). От 1776 г. до 1781 г. служи в армията, секретар е на Дж. Вашингтон. През 1789 г. застава начело на партията на федералистите. Защитник е на конституционната монархия по английски образец като форма на държавна организация. В периода 1789-1795 г. е министър на финансите. Отстоява концепцията за централизирана държава, която да допринася за развитието на капиталистическата система. Изследването му върху проблемите на стойността, парите и цените оказва значително влияние върху по-нататъшното развитие на икономическата теория в САЩ. Умира на 12 юли 1804 г. в Ню Йорк.


На тази дата умират:

2014 г.
В Тел Авив Умира Ариел „Арик“ Шарон. Той е дългогодишен израелски политически и военен лидер. От март 2001 е 11-ият министър-председател на Израел. Като такъв, той е още ръководител на Ликуд, най-голямата партия в управляваща коалиция в израелския Кнесет (парламента). Роден е под името Ариел Шайнерман и е известен също така с прозвището Арик.
На 4 януари 2006 г. Шарон получава масивен мозъчен кръвоизлив, обявен е за „временно неспособен да изпълнява пълномощията си“ и Ехуд Олмерт, заместник-министър-председател, е официално обявен за действащ министър-председател на Израел. През март Олмерт е официално избран на поста премиер.
През 2006 г. Шарон изпада в кома, от която не излиза до смъртта си.

1944 г.
Умира Галеоцо Чано - италиански военен, политически и държавен деец. Той е роден на 18 март 1903 г. Женен е за дъщерята на Б. Мусолини – Еда. Член е на Великия фашистки съвет. Министър е на пропагандата (1935–1936 г.) и на външните работи (1936–1943 г.). Участва в Итало-Абисинската война (1935–1936 г.) като авиатор. В началото на 1943 г. е отстранен от Министерството на външните работи под натиска на хитлеристка Германия и е назначен за посланик при Св. престол във Ватикана. След свалянето на Б. Мусолини (25 юли 1943 г.) е арестуван и екзекутиран. Оставя личен дневник, преведен и издаден и в България (1947 г.).


1943 г.
В центърът на Ню Йорк е убит американския антифашистки журналист Карло Треска.


1805 г.
Умира Феличе Фонтана – италиански химик. Професор е в университета в Пиза. Директор е на естествено-историческия музей във Флоренция. През 1774 г. определя съдържанието на кислород в земната атмосфера. През 1777 г. открива (едновременно с К. Шееле) способността на дървените въглища да поглъщат газове, както и образуването на горящ газ (смес на Н2 с СО) при пропускането на водна пара през горящи въглени (1782 г.).


1801 г.
Умира Доменико Чимароза – италиански композитор. Музикалното си образование получава в Неаполитанската консерватория. Учи композиция при Николо Пичини, който го насочва към оперното творчество. Създава около 50 комични опери, между които “Веселите шеги на Стелидаура”, “Джанина и Бернардоне”, “Импресариото в затруднение”, “Артаксеркс” и “Италианката в Лондон”. През 1789 г. Чимароза заминава за Русия, където в продължение на 3 години работи като придворен композитор и диригент. Впоследствие е поканен за дворцов композитор във Виена. Там написва своето най-значително произведение - операта “Тайният брак”. През 1793 г. се връща в Неапол; работи като диригент и учител по музика. По време на революционното движения в Неапол взема активно участие в тях и написва патриотичен химн, за който по-късно е осъден на смърт. По настояване на обществеността присъдата е заменена с изгнание. Отправя се отново към Петербург, но по пътя заболява и умира.


976 г.
Умира Йоан I Цимисхи (925 - 11.01.976) - византийски император (от 11 декември 969 г.), регент-съимператор на малолетните Василий II и Константин VIII. Йоан I Цимисхи е бележит византийски пълководец от средата на Х в., като заема високи постове в Мала Азия. През 963 г. се отказва от борбата за трона в полза на своя роднина Никифор II Фока. През 968-969 г. изпада в немилост, свързва се с императрица Теофано и идва на власт чрез кървав преврат. Провежда политика в полза на аристокрацията (т. нар. динати), но в по-мека форма от предшественика си Никифор Фока. Външната му политика основно е ориентирана към продължаване на настъплението в Близкия Изток и носи определени "кръстоносни" белези. Крайната цел - освобождението на Йерусалим - не е постигната, но през 972-975 г. византийската армия превзема почти целия хинтерланд на Свещения град - Емеса, Дамаск, Назарет, Бейрут, Триполи и др. Йоан I Цимисхи продължава войната на Балканите, като през пролетта - лятото на 971 г. превзема българската столица В. Преслав и обсажда руския княз Светослав в Дръстър (Силистра). Светослав капитулира и е принуден да напусне България. Демагогските обещания на Йоан I Цимисхи към българския цар Борис II и неговите боляри скоро са изоставени - Йоан I Цимисхи хвърля маската на съюзник и приятел на болярите, пленява и детронира Борис II, с което от византийска гледна точка българската държава престава да съществува. Йоан I Цимисхи умира при неизяснени обстоятелства при завръщането си от поредния поход в Палестина.


За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус” са използвани следните източници:
Енциклопедия “България” - Издателство на БАН, 1982 г.;
Енциклопедия “Британика” (2004 г.);
Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.);
Фамилна енциклопедия “Larousse”;
История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание” ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд”, 2004 г.;
История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание” ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд”, 2003 г.;
История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание” ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд”, 2003 г.;
История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд”, 2003 г.;
Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.;
История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес”, 2002 г.;
Българска военна история - БАН, 1989 г.;
История на войните в дати - Издателска къща “Емас”, 2001 г.;
История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд”, 2002 г.;
История на Османската империя - Издателство “Рива”, 1999 г.;
Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд”, 2003 г.;
Исторически бюлетин – на “The New York Times”;
Исторически бюлетин – на “The History Channel”;
Исторически бюлетин – на “World of Quotes”;
Исторически архив на Агенция “Фокус” - отдел “Архив и бази данни” и други.;