На тази дата през 1903 г. САЩ и Колумбия подписват договор за строителството на Панамския канал. През 1918 г. украинската народна република обявява независимостта си от Русия. През 1901 г. умира английската кралица Виктория. Нейното 64-годишно управление е най-дългото в историята на страната. Виктория е прабаба на крал Джордж VІ, прапрабаба на кралица Елизабет ІІ и прапрапрапрабаба на принцовете Уилям и Хари. През 2013г. генералната прокуратура на Украйна повдига обвинение срещу Юлия Тимошенко за убийството през 1996 г. на бизнесмена и депутат във върховната рада на Украйна Евгений Щербан чрез плащане на 2,8 млн. долара за убийството на депутата.През 2012 г. в Хърватия се провежда референдум за влизане в Евросъюза. На 22 януари са родени: Джордж Ноел Гордън, лорд Байрон - английски поет, представител на революционния романтизъм; Иван III Василевич - княз на Москва от 1462 г. На тази дата в самолетна катастрофа загива единственият син и наследник на мултимилиардера Аристотел Онасис – Александър Онасис.


2018 г.
61-годишният италианския политик Микеле Николети става председател на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). Той е назначен на тази длъжност при откриването на януарската сесия на ПАСЕ в Страсбург.


2018 г.
Германецът Нилс Хьогел е обвинен за убийствата на още 97 души, извършени докато е работил като медицинска сестра. Прокуратурата в Олденбург повдига обвинения, свързани с убийството на 35 пациенти в болница в същия град и на други 62, извършени в близкия Делменхост.


2018 г.
Известният футболист от близкото минало Джордж Уеа полога клетва като президент на Либерия. Церемонията се състои на препълнения стадион в Пейнсвил - град сателит на столицата Монровия.


2017 г.
Чили обявява извънредно положение и поисква международна помощ, която да помогне в борбата с горските пожари.


2015 г.
3 минути до Апокалипсиса отмерва Часовникът на Страшния съд. Стрелката никога не е била толкова близо до 0 ч. от 1984 г. Отметката е определена на конференция във Вашингтон на списание The Bulletin of the Atomic Scientists.


2015 г.
Едгар Лунгу печели на президентските избори в Замбия с 53.77% от гласовете на избирателите.


2015 г.
При обстрел на автобусна спирка в Донецк са убити 15 човека и са ранени още 20.


2015 г.
Правителството на Йемен подава оставка.


2014 г.
Лаймдота Страуюма става 29-тия министър-председател на Латвия и първата жена, заела този пост в страната.


2013 г.
Генералната прокуратура на Украйна повдига обвинение срещу Юлия Тимошенко за убийството през 1996 г. на бизнесмена и депутат във върховната рада на Украйна Евгений Щербан чрез плащане на 2,8 млн. долара за убийството на депутата.


2013 г.
Предсрочните парламентарни избори в израел спечелва управляващата партия на министър-председателя Бенямин Нетаняху Ликуд с 31 места в парламента.


2012 г.
В Хърватия се провежда референдум за влизане в Евросъюза.


2006 г.
Ево Моралес встъпва в длъжност като президент на Боливия


1973 г.
Върховният съд на САЩ разрешава абортите.


1972 г.
В Брюксел е подписан договор за влизането в общия европейски пазар на четири нови страни - Англия, Дания, Ирландия и Норвегия.


1941 г.
Мисията на американския полковник Донован, който идва в България за да за предотврати сключването на съюз с Германия завършва неуспешно. На 20 януари правителството решава България да се присъедини към Тристранния пакт.
Пактът е подписан в Берлин на 27 септември 1940 г. България се присъединява на 1 март 1941 г.


1939 г.
В Колумбийския университет (САЩ) за първи път е разделен атомът на урана. Уранът е химичен елемент от реда на актинидите, символ U и атомно число 92. Уранът е твърд сребристобял метал, който изгубва блясъка си във въздуха. Изолира се от руди като пехбленда (уранинит). До откриването на първия трансуранов елемент през 1940 г. уранът е считан за най-тежкия елемент. Радиоактивността на урана е открита от А. Бекерел. Всички изотопи на елемента са радиоактивни, няколко от тях имат достатъчно дълъг период на полуразпад, за да може да се определи възрастта на Земята чрез ураново-торийно-оловно датиране и датиране с уран-234 и уран-238. Ядреният разпад при урана е открит през 1938 г. при бомбардиране на ядрата с неутрони, а самоподдържащата се ядрена верижна реакция, атомната бомба и генерирането на атомна електроенергия се появяват скоро. Уранът участва във вещества, някои от които се използват като оцветители в керамични глазури, жички на електрически крушки, във фотографията, в бои и фиксатори за бои.


1931 г.
Английски лекари обявяват за откриването на метод за имунизация против полиомиелит. Полиомиелитът е възпаление на сивото вещество на гръбначния мозък. Епидемичен полиомиелит (детски паралич) е остра вирусна заразна болест предимно у деца. Предава се чрез заразена храна, вода и по въздушно-капков път. Инкубационният период е 7-14 дни.


1920 г.
В залите на Руската легация е учреден Руско-български културно-благотворителен комитет с председател архимандрит Стефан (от 4 април).


1918 г.
Украинската народна република обявява независимостта си от Русия.


1903 г.
САЩ и Колумбия подписват договор за строителството на Панамския канал. Панамския канал пресича Панамския провлак в най-ниската му част на територията на Панама, свързва Тихия океан с Атлантическия океан, разделя Северна от Южна Америка. Строителството му започва Франция през 1879 г., продължено е от САЩ. Панамският канал е завършен през 1914 г.и е открит през 1920 г. Дължината му е 81,6 км., дълбочина 12,5 м., широчина 150 м, има 3 двойки шлюзове. През 1914 г.-99 г. е под контрол на САЩ, на 31 декември 1999 г. суверенитетът над Панамския канал е върнат на Панама.


1878 г.
Русия съсредоточава войски в Одрин. На 17 януари турските войски се изтеглят от Одрин. Управлението на града е поето от временен комитет. Два дни по-късно Троянският отряд преминава на подчинение на ген. Гурко и получава задача да се насочи към Одрин. На 20 януари 1878 г. части от отряда на ген. Александър Струков влизат в Одрин.


1771 г.
Испания отстъпва Фолклендските острови на Англия. Фолклендските острови са британска презокеанска територия в югозападния Южен Атлантически океан. Островите се намират на около 480 километра североизточно от южния край на Южна Америка и имат население от 2 491 души (към 2001 г.). Групата се състои от два основни острова – Източен и Западен Фолкленд, както и около 200 по-малки острова. Те са разпръснати на около 12 200 кв. км. Столицата е Стенли и се намира на Източен Фолкленд. Населението говори английски и е с английски произход. Икономиката се основава на овцевъдството. Французите основават първото селище на Източен Фолкленд през 1764 г., а британците се установяват на Западен Фолкленд през 1765 г. През 1770 г. испанците закупуват френското селище и изгонват британците, но колонията на последните е възстановена през 1771 г. През 1820 г. Аржентина обявява суверенитета си над Фолклендските острови, но Великобритания си ги възвръща през 1833 г. Аржентина нахлува през 1982 г., а Великобритания си ги възвръща след кратък конфликт (Войната за Фолклендските острови).


1724 г.
Петър I издава заповед за задължителното познаване на законите и указите от държавните служители, забранява да се оправдават с непознаването на законите и въвежда глоби за неизпълнение.


1723 г.
В Русия е издадена заповед за борба с некачествената продукция на Тулския оръжеен завод. Счита се, че това е първата намеса на държава за по-качествени стоки.


1690 г.
Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. Ирокезката конфедерация се състои от 5 (по-късно 6) индиански племена, живеещи близо до Ню Йорк през ХVІІ и ХVІІІ в. Те играят стратегическа роля в борбата между англичани и французи за надмощие в Северна Америка. Петте първоначални племена са Мохоук, Онейда, Онондага, Каюга и Сенека, а племето Тускарора, което няма право на глас, се присъединява през 1722 г. Според традицията конфедерацията е основана между 1570 и 1600 г. от Деканавида, член на племето Хурон и носител на основните идеи на Хаивата от племето Онондага. Обединени основно от желанието си да са заедно против инвазията, племената се съединяват в общ съвет с 50 сахема, като всяко първоначално племе има право на глас, а единодушието е основен принцип. Първоначално конфедерацията едва успява да отблъсне атаките на Хуроните и Мохиканите. Към 1628 г. племето Мохоук побеждава мохиканите и се обявява за местното доминиращо племе. Когато ирокезите унищожават племето Хурон през 1648-50 г., стават жертва на френските съюзници. По време на Американската революция племената Онейда и Тускарора се обединяват с американските колонисти, докато останалата част от лигата се бие за британците. Ирокезите-лоялисти са победени през 1779 г. близо до Елмира, Ню Йорк, с което се слага краят на конфедерацията.


На тази дата са родени:

1953 г.
Роден е Джим Джармуш - американски режисьор, сценарист, продуцент, актьор. Актьори в неговите филми често са известни музиканти - Том Уейтс, Иги Поп, Джон Лури и др. Кариерата му започва с филма "Постоянна ваканция" (н. на фестивала в Манхайм); следва "По-странно от рая" (1984 г.; "Златна камера" в Кан). Филмография: "Мистериозният влак" (1989 г.), "Нощ на земята" (1991 г.), "Мъртвецът" (1995 г.), "Годината на коня" (1997 г.), "Дух куче: пътя на самурая" (1999 г.), "Десет минути по-стар" (2002 г.).


1908 г.
Роден е Лев Ландау - руски физик, основател на школа, професор в Московския университет (1947 г.), академик (1946 г.). Завършва Ленинградския университет през 1927 г. и специализира при Н. Бор. Работи в различни области на физиката: магнетизъм, свръхпроводимост, физика на твърдите тела, атомните ядра и елементарните частици, плазмата, квантова електродинамика, астрофизика и др. Автор е на класически курс по теоретична физика (съвместно с Е. М. Лифшиц). Носител е на най-високите държавни награди на СССР, на Нобелова награда за физика (1962 г.).


1906 г.
Роден е Леонид Ерихонов- руски филолог и педагог. От 1960 г. е ръководител на катедрите по чужди езици в университети в Пенза и Воронеж. През 1967 г. защитава в Софийския университет докторска дисертация "Руското общество и българската литература". Публикува трудове за българска литература, в които изследва слабо разработени или спорни проблеми от творчеството и дейността на Л. Каравелов, Р. Жинзифов, Хр. Ботев, Г. Бакалов. Занимава се с въпросите на българското просветителско движение през Възраждането, връзките между руско революционна-демократична мисъл и българско обществено-културни дейци и др. ("Руските революционни демократи и обществената мисъл на южните славяни през 60-те и 70-те години на ХIХ в." (1950 г.); "Прогресивната литература в България и Сърбия" (1953 г.); "Руското общество и българската литература. Очерци" (на бълг., 1967 г.). Оставя в ръкопис книга "Обществената мисъл в България в навечерието на Освобождението. 50-те - 70-те години на ХIХ в."


1904 г.
Роден е Аркадий Гайдар - руски детски писател. През 1918 г. е доброволец в Червената армия. Едва 16-годишен командва полк. Напуска армията през 1924 г. Първите си произведения публикува през 1925 г. Сред по-известните му произведения са "Школа" (1930 г.), "Далечни страни" (1932 г.), "Военна тайна" (1935 г.), "Съдбата на барабанчика" (1939 г.). Особено популярна е повестта му "Тимур и неговата команда" (1940 г.). В първите дни на Великата отечествена война е специален кореспондент на в-к "Комсомолска правда". От есента на 1941 г. е в партизански отряд в тила на немците, където е убит.


1788 г.
Роден е Джордж Ноел Гордън, лорд Байрон - английски поет, представител на революционния романтизъм. Член е на Камарата на лордовете от 1809 г. Лорд Байрон завършва Кеймбриджкия университет. Заради радикалните си възгледи спечелва омразата на английското аристократично общество. Наричат го "Метежния лорд". През 1816 г. напуска Англия, живее известно време в Швейцария, след това в Италия, където се присъединява към радикалното движение на карбонарите. От 1823 г. живее в Гърция, за да помага на гръцките въстаници в борбата им за освобождение от турско робство. Автор е на поемата "Странстванията на Чайлд Харолд" (в 4 песни) и на ориенталските поеми: "Гяур", "Абидоска невеста", "Манфред" "Корсар", "Лара", "Обсадата на Коринт". В Швейцария и в Италия създава 3 романтични драми: "Марино Фалиеро", "Двамата Фоскари" и "Сарданапал", както и двете мистерии: "Небе и земя" и "Каин". Там довършва "Дон Жуан". Поезията му оказва силно влияние върху европейската литература от XIX в.


1440 г.
Роден е Иван III Василевич - княз на Москва от 1462 г. Споменава се като велик княз (съуправител на своя баща) от 1450 г. Поставя началото на единна руска държава: към Московското княжество са присъединени Ярославското (1463 г.) и Ростовското (1474 г.) княжества, Новгородската феодална република (1478 г.), Тверското велико княжество (1485 г.), Вятският (1489 г.) и Рязанският район. Засилено е влиянието на Псков върху Рязанското велико княжество. След войните от 1487 г.-1494 г. и 1500 г.-1503 г. с Великото литовско княжество са присъединени редица западни земи: Чернигов, Новгород-Северски, Гомел, Брянск и др. След войните от 1501 г.-1503 г. Иван III Василевич принуждава Ливонския орден да плаща данък (за гр. Юриев) през 60-80-те години на ХV в. води успешна борба с Казанското ханство, което след 1487 г. попада под силното политическото влияние на Русия. Започва да изгражда централния апарат на властта, съставен е Съдебникът (от 1497 г.). Нараства политическото значение на дворянството. Иван III Василевич води борба със сепаратизма на отделни князе и значително ограничава техните суверенни права. Едно от най-важните му постижения е отхвърлянето на татарско-монголско иго през 1480 г. Нараства авторитетът на Русия, установяват се дипломатически връзки с Папската курия, Германската империя, Унгария, Молдова, Турция, Иран, Крим и др.; започва да се оформя пълната титла велик княз на "цяла Русия" (в някои документи Иван III се именува дори цар). Негова втора жена е Зоя (София) - племенница на последния византийски император. При него се оформя архитектурният комплекс на Кремъл.


На тази дата умират:

2005 г.
Умира Карло Орели – най-възрастният жив италиански ветеран от Първата световна война, който е в армията на Италия, когато страната влиза във войната. Орели е роден на 23 декември 1894 г. в Перуджа, Италия. Той става най-възрастният жив италиански ветеран от Първата световна война след смъртта на Паскуале Фраскони на 110-годишна възраст на 16 март 2004 г.


1973 г.
Умира Линдън Джонсън - президент на САЩ в периода 1963 г.-1969 г. Линдън Бейнс Джонсън е роден на 27 август 1908 г. в Тексас, САЩ. Печели място в Камарата на представителите за периода 1963-69 г. Печели симпатиите на президента Франклин Рузвелт и става негово протеже. Печели избори за Сенат през 1949 г. Благодарение на него в периода 1957-60 г. минават множество документи за граждански права. През 1973 г. Джонсън е избран за вицепрезидент на Джон Кенеди, а след убийството на последния през 1963 г. Джонсън става президент. През 1964 г. успява да прокара Акта за граждански права. При неговото управление войната във Виетнам се заражда, което става причина за многобройни студентски протести. Към 1967 г. популярността му спад драстично. На следващата година се оттегля от политиката.


1973 г.
В самолетна катастрофа загива единственият син и наследник на мултимилиардера Аристотел Онасис – Александър Онасис.



1957 г.
Умира Ралф Бартън Пери - американски философ, представител на неореализма. Професор е в Харвардския университет (1913-1946 г.), ученик и биограф на У. Джеймз. В книгата си "Философски тенденции на днешното време" от 1912 г. формулира основните положения на неореалистичната теория на познанието; един от авторите на неореалистичния манифест (1910 г.) и сборник "Неореализъм" (1912 г.). Разработва етични и политически проблеми, разглежда ценностите като "функции на интереса" ("Обща теория на ценностите", 1926 г., и др.).


1951 г.
Умира Харалд Бор - датски математик, брат на Нилс Бор. Професор е във Висшето техническо училище (от 1915 г.) и в университета в Копенхаген (от 1930 г.). Работи в областта на теорията на функциите и теорията на числата. През 1923 г. развива теорията за почти периодичните функции, превърнала се в самостоятелна математическа дисциплина с многобройни приложения в математическия анализ, небесната механика и физиката.


1901 г.
Умира английската кралица Виктория. Нейното 64-годишно управление е най-дългото в историята на страната. Тя управлява във време на индустриален подем, разцвет на изкуствата и изграждане на Британската империя – период, наречен викторианска епоха в чест на кралица Виктория. Родената през 1837 г. Виктория е на 18 години, когато се възкачва на престола след смъртта на управляващия дотогава неин чичо крал Уилям ІV. През 1840 г. Виктория се омъжва за своя първи братовчед Алберт, немския син на дука на Сакскобурггота. Кралицата преживява тежко смъртта му на 42–годишна възраст, като остава в траур до края на живота си. През 1897 г. Виктория празнува своя диамантен юбилей – 60 години на престола. След смъртта й през 1901 г. тя е наследена от сина си принц Албърт, който става крал. Едуард VІІ взима фамилното име Сакскобургготски, което прави Виктория последния монарх от династията Хановер. Музеят Виктория и Алберт в Лондон е наречен на кралската двойка. През 1842 г. Виктория става първият монарх, който пътува с влак. Точната продължителност на управлението й е 63 години и 216 дена. Виктория е прабаба на крал Джордж VІ, прапрабаба на кралица Елизабет ІІ и прапрапрапрабаба на принцовете Уилям и Хари.


За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус” са използвани следните източници:
Енциклопедия “България” - Издателство на БАН, 1982 г.;
Енциклопедия “Британика” (2004 г.);
Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.);
История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание” ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд”, 2004 г.;
История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание” ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд”, 2003 г.;
История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание” ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд”, 2003 г.;
История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд”, 2003 г.;
Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.;
История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес”, 2002
г.;
Българска военна история - БАН, 1989 г.;
История на войните в дати - Издателска къща “Емас”, 2001 г.;
История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд”, 2002 г.;
История на Османската империя - Издателство “Рива”, 1999 г.;
Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд”, 2003 г.;
Исторически бюлетин - на “The New York Times”;
Исторически бюлетин - на “The History Channel”;
Исторически бюлетин - на “World of Quotes”;
Енциклопедии - LAROUSSE
Исторически архив на Агенция “Фокус” - отдел “Архив и бази данни” и други.