2017 г.
Украйна обменя стотици затворници с Донецка народна република и Луганска народна република.
2017 г.
Десет души са ранени след избухване на взривно устройство в търговски център в Санкт Петербург. По данни на Националния антитерористичен комитет на Руската федерация има 10 ранени.
2017 г.
Депутатите от иранския парламент на открита сесия подкрепят предложението, според което иранските управляващи трябва да признаят Йерусалим за „вечна столица“ на Палестинската държава.
2015 г.
Ирак отнема контрола над град Рамади от „Ислямска държава“.
2015 г.
Мощно торнадо взима над 26 жертви в САЩ в щатите Мисисипи, Тенеси и Тексас. 50 000 души в северен Тексас останаха без ток. Засегнати са милиони жители на южните щати.(offnews.bg)
2011 г.
Китай пуска в експлоатация спътникова система за навигация Бейдоу-2, която става конкурент на американската NAVSAT, европейската Galileo и руската ГЛОНАСС.
2011 г.
Япония отменя частично забраната за износ на въоръжение, която действа в страната от 40 години. С тази промяна на закона корпорацията Mitsubishi Heavy Industries вече може да се присъедини към американската компания Lockheed Martin при разработката на истребителя от пето поколение F-35.
2011 г.
Рекордно силно земетресение от 6,6 степен по скалата на Рихтер в руската република Тува оставя без ток 10 000 жители през нощта. Според руският министър на извънредните ситуации Сергей Шойгу силата на земетресението е била 9,5 по Рихтер в самия епицентър и е най-силното регистрирано земетресение. По чудо няма никакви жертви. Много сгради са получили застрашителни пукнатини.
2008 г.
Започва Войната в Газа (2008-2009) . Това е двустранен въоръжен конфликт в Близкия Изток, в който участват Израел, от едната страна, и Хамас, Организацията за освобождение на Палестина и Палестински ислямски джихад, от другата страна. Военните операции засягат предимно Южен Израел и Ивицата Газа. На тази дата израелската авиация започва въздушни удари срещу площадки за изстрелване на ракети и цели в ивицата Газа - предимно свързани с движението "Хамас", но загиват и мнозина мирни жители, включително деца, които често са използвани за жив щит от страна на терористите.
2007 г.
Приет е Закона за териториалната организация, приет от Народната скупщина на 27 декември 2007 г. Той регламентира регламентира общините, приравнените на тях административно-териториални единици „градове“ и Град Белград. Поради въведеното понятие „град“ със значение на административно-териториална единица (приравнена на окръг - за столицата, или на община) за избягване на двусмислие останалите градове са наричани с термина на сръбски: градско население.
1985 г.
Извършени са две почти едновременни атаки на летища в Рим и Виена. При тях загиват 18 и са ранени 111 души. Първата атака е извършена на летището в Рим. Няколко въоръжени мъже откриват огън по пасажерите, в резултат на което загиват 16 човека, а 99 са ранени. Трима от терористите са убити, а четвъртия е заловен от полицията. Минути по-късно на летището във Виена трима терористи убиват двама човека, а други 93 са ранени. Терористите се опитват да избягат с кола, но са преследвани от полицията. Един от терористите е убит, а други двама са заловени. Атаката е предприета от Организацията на Абу Нидал (ОАН).
1983 г.
Папа Йоан Павел II посещава в затвора Мехмет Али Агджа. На 13 май 1981 г. в Рим на площад "Св. Петър" Мехмед Али Агджа стреля срещу папа Йоан Павел II. Главата на Римокатолическата църква е прострелян с два куршума докато преминава между десетки хиляди богомолци. Единият куршум преминава през стомашната област, а другият попада близо до сърцето. Папата оцелява след петчасова вътрешно-чревна операция. При покушението са ранени и две жени: 60-годишната Анн Одри от Бъфало е улучена в гърдите, чието състояние остава критично и след направената оперативна намеса, а 21-годишната Роуз Хил от Ямайка е леко ранена в рамото. Арестуван е мъж от турски произход, за който се предполага, че е отправял и в минал период заплахи към Папата. Името на задържания е Мехмед Али Агджа, на 23 годишна възраст към момента на извършване на атентата. Задържането му става възможно благодарение на намесата на събралите се на площада богомолци. Те избиват от ръцете му 9-милиметров "Браунинг”. След залавянето му Али Агджа заявява: "Моят живот не е важен". По думите на Агджа в Италия той пристига 9 май 1981 година на летище в Милано и два дни по – късно отива в Рим. Полицията открива бележки, написани на турски език. Съдържанието на една от тях е било: "Убивам папата в знак на протест срещу империализма на СССР и САЩ, както и срещу геноцида, провеждан в Салвадор и Афганистан."На 12 януари 2006 г. Али Агджа е освободен от затвора , след като на 8 януари турския съд решава, че той е излежал присъдата си за престъпления, извършени в Турция. На 17 януари турският министър на правосъдието Джемил Чичек сезира апелативния съд на Турция по случая с освобождаването от затвора на Мехмет Али Агджа. Три дни по-късно турският касационен съд отменя решението за освобождаването му.
1978 г.
В Испания е приета нова конституция. Съгласно „Основния закон” Испания е обявена за наследствена конституционна монархия.
1968 г.
Космическият кораб “Аполо – 8” се завръща на Земята. Той е изведен в орбита на 21 декември 1968 г. “Аполо – 8” успява да обиколи 10 пъти Луната. Пилоти на кораба са Уйлям Андерс, Франк Борман и Дж. Лъвел.
1949 г.
Холандия издава указ за независимост на Индонезия. Индонезия е се намира в Югоизточна Азия, на островите от Малайския архипелаг, Молукските о-ви и западната част на о-в Нова Гвинея. Първите държавни обединения на територията на Индонезия се появяват през II-V в. През VII в. е образувана будистката империя Шривиджая на о-в Суматра. През ХIV в. се създава силната империя Маджапахит. В Северна Суматра се създават 2 султаната - Паджанг и Матарам; утвърждава се ислямът. През 1511 г. идват първите португалски колонизатори, а през 1602 г. е основана Остиндийската компания. Индонезия попада под колониалната зависимост на Холандия. В началото на XX в. се заражда и развива индонезийското организирано национал-освободително движение. На 17 август 1945 г. е провъзгласена независимостта на Индонезия с пръв президент Сукарно. През 1957-1961 г. избухва въоръжена революция, която е потушена и конституцията е променена, като разширява правомощията на президента. През 1967 г. Сукарно е свален. Властта е завзета от ген. Сухарто, който през 1968 г. става президент на Индонезия и преизбран през 1993. В резултат на студентските вълнения през 1998 г., Сухарто подава оставка. Заменен от Б. Ю. Хабиби. От 1999 г. е президент е А. Уахид, свален през 2001 г. по обвинение в корупция. От 2001 г. президент е М. Сукарнопутри.
1945 г.
Влиза в сила Бретън-Уудското споразумение за създаване на Международната банка за възстановяване и развитие – МБВР (International Bank for Reconstruction and Development – IBRD) и Международния валутен фонд – МВФ (International Monetary Fund – IMF). Бретън-Уудското споразумение е споразумение, подписано в Бретън Уудс, Ню Хемпшър, САЩ, през юли 1944 г. В него се определят правилата за устройство на валутните взаимоотношения и се създава общ валутен запас, който прави Международния валутен фонд (МВФ) "кредитор от последна инстанция".
1923 г.
Извършен е неуспешен опит за покушение на японския принц регент Хирохито. Хирохито (1901-1989 г.) е японски император. От 1921 г. във връзка със заболяването на своя баща Йосихито е принц регент. След смъртта на баща си (декември 1926 г.) става император. Наследен от сина си Акихито.
1831 г.
Чарлз Дарвин започва своето пътешествие, довело до откриването на еволюционната теория. По време на околосветската си експедиция с кораба "Бигъл" (1831-1836 г.) събира богати колекции и огромен фактически материал по ботаника, зоология, биогеография, антропология, палеонтология, геология и етнография. Основите на еволюционното учение на Дарвин са изложени в съчинението му "Произход на видовете". В допълнение на еволюционната си теория издава и други капитални трудове: "Измененията на животните и растенията при одомашняване", "Произходът на човека и половият отбор". Дарвин има много трудове по ботаника, зоология, геология; пръв установява и биогенния произход на почвата.
1798 г.
Руският император Павел Първи е избран за Велик магистър на Малтийския орден. Малтийският орден е най-старият военно-монашески орден. Основан е през 1099 г. Неговите членове завладяват Кипър и Родос и от 1310 г. започват да се наричат родоски рицари, а след 1530 г. – малтийски рицари. Членовете на този орден се делят на три съсловия: рицари или благородници, които носят оръжие; свещеници или капелани, които служат в църквите; братя – прислужници. Рицарите носят на гърдите си кръст от бяло платно.
На тази дата са родени:
1971 г.
Роден е Сергей Бодров (младши) - руски актьор, режисьор и сценарист; син на режисьора С. Бодров. Завършва МГУ “М. В. Ломоносов", специалност "История"; работи като учител, журналист, дори спасител на плаж в Италия. В периода 1997-1999 г. е водещ на тв предаване "Взгляд". Защитава дисертация на тема "Архитектурата във венецианската живопис от епохата на Възраждането". Дебютира като киноактьор с ролята си в "Бял крал, червена кралица" (1992 г.) Признанието на публиката и кинокритиците идва след ролята му във филма "Кавказкият пленник" (1996 г.), режисиран от баща му. Международната известност му носи участие във филмите на А. Балабанов “Брат" (1997) и "Брат-2" (2000). На 20 септември 2002 г. Сергей Бодров загива след свличане на скални маси по време на снимките за режисирания от него филм "Свръзка".
1901 г.
Родена е Марлене Дитрих (Мария Магдалена фон Лош) – американска актриса от немски произход. Работи в Холивуд от 1930 г. От 1979 г. живее в Париж в пълно усамотение. Създава образа на съблазнителната жена-вамп: "Мароко" (1930 г.), "Синият ангел" (1930 г.), "Шанхай – експрес" (1932 г.), "Градината на Аллах" (1936 г.), "Ангел" (1937 г.), "Седем грешници" (1940 г.), "Мартин Руманяк" (1946 г.), "Червената Лола" (1950 г.), "Свидетел по обвинението" (1958 г.). Играе още във филма "Присъдата в Нюрнберг" (1961 г.), след който се оттегля от киното. Снима с най-големите режисьори: Джозеф фон Щернберг (7 филма от 1929-1935 г.), Рене Клер, Б. Уайдлър, Стенли Крамер, А. Хичкок, Фриц Ланг, О. Уелс. Партнира си с Джон Боайе, Дж. Уейн, Ж. Габен, Шарл Боайе, Джеймс Стюарт, Б. Ланкастър, Чарлз Лоутън, С. Трейси. За последен път се снима в "Просто жиголо" (1979 г.). Умира на 6 май 1992 г. в Париж. Погребана е в Берлин.
1948 г.
Роден е Жерар Депардийо– френски актьор и режисьор. Завършва драматичната школа на Шарл Дюлен и на Жан Луи Коше, участва в кафе-театрална трупа. Дебютира в киното през 1966 г. Успехът го спохожда през 1973 г. ("Валсиращите"). Играе в "Двама мъже в града" (1973 г.), "Стависки" (1974 г.), "Венсан, Франсоа, Пол и другите" (1974 г.), "Седем мъртви по рецепта" (1975 г.), "Любовницата" (1975 г.), "Бакстер, Вера Бакстер" (1975-1977 г.), "Последната жена" (1976 г.), "ХХ век" (1976 г.), "Бароко" (1976 г.), "Камионът" (1977 г.), "Кажете й че я обичам" (1977 г.), "Пригответе си кърпичките" (1977 г.), "През нощта всички котки са сиви" (1977 г.), "Виоланта" (1977 г.), "Чао, самецо!" (1978 г.), "Кучета" (1978 г.), "Студен бюфет" (1979 г.), "Голямото задръстване" (1979 г.), "Чичо ми от Америка" (1980 г.), "Последното метро" (1980 г., "Сезар"), "Обичам ви" (1980 г.), "Инспекторът глупак" (1980 г.), "Лулу" (1980 г.), "Избор на оръжие" (1981 г.), "Съседката" (1981 г.), "Козата" (1981 г.), "По-големият брат" (1982 г.), "Дантон" (1982 г.), "Завръщането на Мартин Тер" (1983 г.), "Луна в канавката" (1983 г.), "Форт Саган" (1984 г.), "Тартюф" (1984 г., и режисьор), "Ляв бряг, десен бряг" (1984 г.), "Полиция" (1985 г.), "Една жена или две" (1985 г.), "Вечерно облекло" (1985 г.), "Всичко започва от улицата" (1986 г.), "Бегълците" (1986 г.), "Жан дьо Флорет" (1986 г.), "Под слънцето на сатаната" (1987 г.), "Камий Клодел" (1988 г.), "Странно място за срещи" (1988 г.), "Двамата" (1988 г.), "Твърде красива за теб" (1989 г.), "Разрешително за работа" (1990 г.), "Сирано дьо Бержерак" (1990э), "1492 г. – откриването на рая" (1992 г.), "Жерминал" (1993 г.), "Чиста формалност" (1994 г.), "Баща ми, героят" (1994 г.), "Полковник Шобер" (1995 г.), "Конник върху покрив" (1996 г.), "Таен агент" (1996 г.), "Осведомителят" (1997 г.), "Клетниците" (1998 г.), "Любовни думи" (1998 г.), "Човекът с желязната маска" (1998 г.), "Астерикс" (1999 г.), "Мостът" (1999 г.), "Гардеробът" (2001 г.), "102 далматинци" (2001 г.), "Нечиста игра" (2001 г.), "Призрачен град" (2003 г.), "Приятно пътуване" (2003 г.). Автор е на книгата "Откраднатите писма" (1988 г.).
1822 г.
Роден е Луи Пастьор– френски биолог и химик, член на Парижката академия на науките (от 1862 г.) и постоянен неин секретар (от 1887 г.) и на Френската медицинска академия (1873 г.). Професор е по химия в Страсбург и Лил, директор е на "Екол Нормал" в Париж (1857 г.), титуляр е на Катедрата по химия в Парижкия университет (от 1867 г.). Първоначално работи в областта на химията и кристалографията. Открива оптическата изомерия на веществата, влезли в основата на стереохимията. През 1857 г. установява биологичния характер на ферментацията, оборва теорията за самозараждането и доказва, че микроорганизмите могат да произлязат само от микроорганизми. През 1865 г. предлага метод за запазване на виното от разваляне, използван днес широко под наименованието пастьоризация. Създава метод за борба с епидемичните заболявания на копринената буба, обосновава понятието за специфичността на отделните видове микроорганизми, въвежда ваксинацията. Световна известност получава с метода за ваксинация против бяс, приложен на човек за първи път с пълен успех през 1885 г. С международна подписка е построен и открит през 1888 г. в Париж Пастьоровият институт, чийто пръв директор е Пастьор. Умира на 28 септември 1895 г.
1571 г.
Роден е Йохан Кеплер - немски астроном, открива законите за движението на планетите. След обучението си в манастирско училище през 1589 г. постъпва в духовната семинария при Тюбингенската академия, която завършва със степен бакалавър. През 1591 г. постъпва в Тюбингенската академия, където завършва образованието си. Проф. М. Местлин запознава Кеплер с хелиоцентричната система на света на Н. Коперник, но сам е принуден да преподава астрономия в съответствие с геоцентричната система на Птолемей. Завършва академията (1593 г.) със степен магистър, но е обвинен в свободомислие и не е допуснат до богословска кариера. Преподава математика в гимназията в Грац (Австрия). Там написва своето първо голямо съчинение - “Тайната на Вселената” (1596 г.), в което се опитва да установи разстоянията от планетите до Слънцето и размерите на правилни многостенници. В Прага издава редица трудове, между които трактата “Допълнения към Витело” (1604 г.) - за приложението на оптиката към астрономията, в който разглежда астрономическата рефракция и отбелязва сиянието, появяващо се около Слънцето по време на пълни слънчеви затъмнения. В трактата “Диоптрика” (1611 г.) описва изобретения от него телескоп (т. нар. зрителна тръба на Кеплер). Важно негово съчинение е “Нова астрономия” (1609 г.), посветено на изучаването на движението на Марс според наблюденията на Т. Брахе и съдържащо първите 2 закона за движението на планетите. Трудът му “Съкращение на коперниковата астрономия” съдържа извод, че първите 2 закона, установени за Марс, се отнасят за всички планети, както и за движението на Луната около Земята, а третият закон се прилага и към 4-те спътника на Юпитер. През 1619 г. издава трактата “За кометите”. През 1628 г. в търсене на средства за съществуване постъпва като астролог при пълководеца А. Валенщайн и до 1630 г. живее в Заган (днешен Жаган, Полша). Последното произведение на Кеплер е фантастичният роман “Сън”, издаден посмъртно през 1634 г.
На тази дата умират:
1979 г.
Убит е президентът на Афганистан Хафизула Амин. Той загива в резултат избухналата на 27 април 1978 г. революция, последвана от военен преврат и гражданска война – вълнения инспирирани от Съветския съюз. През декември 1979 г. СССР изпраща войски в Афганистан, с което грубо нарушава суверенитета на страната; народът на Афганистан оказва въоръжена съпротива. След преврата Афганистан е обявен за република. През февруари 1989 г. руското правителство се принуждава да изтегли контингента си от Афганистан. Приема се конституция. През 1992 г. просъветскто правителство е свалено; страната започва да се управлява от муджахадините, а неин президент е Б. Рабин. На 27 септември 1996 г. талибаните извършват преврат начело с Мола Омар; установява се проислямистко управление. Режимът приема в Афганистан ислямския терорист Осама Бен Ладен (след 11 септември 2001 г.) и отказва да го предаде на САЩ. През есента на 2001 г. талибаните са свалени от власт в резултат от военните действия на САЩ и Великобритания (с широка международна подкрепа), управлението поема временно правителство начело с Хамид Карзай.
1877 г.
Умира Николай Алексеевич Некрасов – руски поет. Роден е на 28 ноември 1821 г. Следва в Петербургската кадетска школа, след което постъпва в университета. През 1846 г. издава сбирката "Петербургска физиология", която го прави известен. Съредактор е на списание "Отечествени записки" (заедно със Салтиков-Шчедрин). Най-значителната му творба е "Кой в Русия живее добре”.
1065 г.
Умира Фердинанд I Велики (Фернандо I Велики) – крал на Кастилия (от 1035 г.) и на Леоно-кастилското кралство (от 1037 г.). Роден е през 1016 г. или 1018 г. Женен е за сестрата на леонския крал Бермудо III, след смъртта на който обединява Леон и Кастилия (1037 г.). Възвръща от арабите голяма територия, принуждава емирите на Толедо, Бадахоса, Сарагоса и Севиля да се признаят за негови васали. Към края на управлението му под негова власт е значителна част от Пиринейския полуостров.
За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус” са използвани следните източници:
Енциклопедия “България” - Издателство на БАН, 1982 г.;
Енциклопедия “Британика” (2004 г.);
Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.);
Фамилна енциклопедия “Larousse”;
История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание” ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд”, 2004 г.;
История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание” ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд”, 2003 г.;
История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание” ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд”, 2003 г.;
История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд”, 2003 г.;
Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.;
История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес”, 2002 г.;
Българска военна история - БАН, 1989 г.;
История на войните в дати - Издателска къща “Емас”, 2001 г.;
История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд”, 2002 г.;
История на Османската империя - Издателство “Рива”, 1999 г.;
Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд”, 2003 г.;
Исторически бюлетин – на “The New York Times”;
Исторически бюлетин – на “The History Channel”;
Исторически бюлетин – на “World of Quotes”;
Исторически архив на Агенция “Фокус” - отдел “Архив и бази данни” и други.;