Удовлетворението бе изписано на лицето на Доналд Тръмп – неговият триумф е пълен. „Жалко, че страната ни трябваше да премине през това“. И след това изречение, типично за нрава на настоящия лидер на Белия дом: „Честно казано, жалко, че вашият президент трябваше да премине през това“.
Така президентът на САЩ посрещна новината след необичайно спокоен уикенд, прекаран в имението му във Флорида. В продължение на почти 48 часа Тръмп - и с него почти цялата страна - чакаше това, което щеше да излезе наяве с доклада, който руският специален следовател Робърт Мюлер завърши в петък. Щеше ли да го оневини, или напротив? Дали този кошмар за нацията ще свърши – или пък тепърва ще започне?
В неделя следобед, главният прокурор на САЩ Уилям Бар, началникът на Мюлер, представи първото, „четиристранно" резюме на доклада за Русия с „основни заключения". Заглавието накара Белия дом да въздъхне с облекчение: няма доказателства, че екип на Тръмп е действал заедно с Русия за манипулиране на президентските избори в САЩ през 2016 г.
Процесът на импийчмънт, за който много критици на Тръмп мечтаят, е много далеч. Но докладът съвсем не означава, че демократите трябва да си почиват. Мюлер изрично отказа да „освободи” Тръмп от обвинението, че той се опитал да възпрепятства разследването на Русия.
Действителното съдържание на доклада на Мюлер остава в тайна: Бар не е цитирал буквално нито едно изречение от него, спомена само два непълни откъса.
Ето ключовите аспекти на доклада на Мюлер, представен от Бар:
1. Повлияла ли е Русия на изборите в САЩ през 2016 г.?
Да. Тази историческа, вече впечатляваща основа на доклада Мюлер, с която започна Бар, слага край на дебата. Мюлер официално потвърждава, че Москва е провеждала кампания за дезинформация, главно чрез социални медии, за да „влияе" на президентските избори в САЩ през 2016 г. В същото време, руското правителство „хакна успешно компютри и електронни писма от демократите и пусна откраднатите материали чрез различни посредници, включително платформата за разкриване на WikiLeaks“.
2. Имало ли е споразумение между екипа на Тръмп и Русия?
Не. Според Бар, Мюлер е освободил екипа на Трамп от подозрение по този въпрос. Нито един от помощниците на Тръмп не е имал обща кауза с Русия: „(...) разследването не е доказало, че членовете на екипа на кампанията на Тръмп са се наговорили или са се координирали с руското правителство в техните кампании", уверен е Мюлер.
Тази констатация попари самоуверността на демократите и левичарските американски медии. Но остава въпросът без отговор: Защо толкова много консултанти на Тръмп бяха привикани да свидетелстват под клетва през последните две години - когато всъщност е нямало какво да прикриват?
3. Опитвал ли се е Тръмп да възпрепятства съдебната система?
Според Бар, Мюлер няма „убедително" заключение по този въпрос, поради което министърът, след консултация със своя заместник Род Розенщайн, е приложил принципа „под съмнение на подсъдимия". Тук Бар цитира дословно: „(…) този доклад не заключава, че президентът е извършил престъпление, но не го и освобождава от подозрение“. Поради неясните доказателства Мюлер в крайна сметка се въздържа от официално решение на обвинението и оставя такова да бъде взето от Бар. А той се произнесе в полза на Тръмп. Въпреки това, не може да става въпрос за „цялостно и пълно освобождаване“, за което настоява президентът на САЩ.
4. Какво още откри Мюлер?
Не стана ясно. Резюмето на Бар дори се фокусира върху въпроса за вината на Тръмп. Но съдържанието на целия доклад на Мюлер, остава неизвестен.
Екипът на Мюлер, според Бар, е изслушал около 500 свидетели и е поискал информация от чужди правителства 13 пъти. Един свидетел не е било възможно да бъде изслушан лично – това е самият президент на САЩ Доналд Тръмп.
Бар накратко коментира 34 съдебни дела и признания, които Мюлер е завел през последните месеци. Например, 25 руснаци бяха обвинени в манипулиране на изборите и няколко съветници на Тръмп - в други престъпления (измама, укриване на данъци, пране на пари, лъжесвидетелстване). Сред тях са бившият съветник по сигурността Майкъл Флин, бившият шеф на кампанията на Тръмп Пол Манафорт и бившият му адвокат Майкъл Коен. Дори само това показва, че Тръмп е обграден с престъпници.
5. Какво следва?
Вероятно е политическата дискусия да продължи. Тръмп и републиканците виждат резюмето на Бар като ясна „победа". Тръмп отиде още по-далеч в неделя: той изопачи решението на Бар в негова полза и поиска разследване и на „другата страна“.
Демократите, от друга страна, настояват Бар да представи целия доклад на Мюлер, заедно с доказателствата. Те също искат да разпитат Бар и Мюлер под клетва. Спорът за публичното обявяване на действителния доклад на Мюлер би могъл да стигне до Върховния съд и да доведе до конституционна криза в САЩ.
В крайна сметка, политическият дебат трябва да бъде решен само на президентските избори през 2020 г. - ако темата все още изобщо интересува американските гласоподаватели.
Превод и редакция: Тереза Герова