Букурещ/Брюксел. Румъния попадна в затруднение още при старта на председателството на Съвета на Европейския съюз, коментират в редакцията на водещия австрийски национален ежедневник Der Standard.
Изданието подчертава, че управляващата партия в Букурещ е разделена отвътре и действията й са непредсказуеми. Тежест за шестмесечното ротационно председателство на ЕС, което страната пое в началото на годината, представляват определените от редакцията като „контрареволюционери“.
Дълбоките реформи в областта на върховенството на закона, които бяха инициирани около присъединяването към ЕС преди повече от 20 г., постепенно бяха изоставени. Това поставя предизвикателства пред вече отслабения ЕС. В дневния ред на Брюксел през следващите шест месеца са включени важни теми: Брекзит, многогодишната финансова рамка на ЕС и създаване на единен пакт за миграция. Изборите за Европейски парламент и планираното подписване на обвързващо споразумение между Сърбия и Косово също попадат във времевата рамка на румънското председателство. В допълнение, изпълнението на споразумението между Гърция и Македония трябва да бъде финализирано до месец май.
Междувременно трети пореден министър-председател на Румъния излиза с празни лозунги като „сигурна Европа" или „сближаваща се Европа", за да изобрази целите на председателството. На власт е Социалдемократическата партия (СДП), сътресенията в която не спират след изборите през 2016 г. Виорика Дънчила е третото лице на поста министър-председател. Тя също допуска чести протоколни грешки и използва неудобна реторика. Вътрешната нестабилност в СДП ще окаже въздействие върху председателството. Множество членове на партията за под подозрение за корупция. През 2018 г. антикорупционното законодателство бе отслабено. В средата на ноември Европейският парламент прие резолюция, в която членовете на ЕП изразиха „дълбока загриженост" за състоянието на правовата държава. Комисията на ЕС потвърди „значителни дефицити" в това отношение. Лидерът на партията Ливиу Драгнеа нариче позицията на Брюксел „несправедлива", тъй като отрича „правото на собствено мнение" на Румъния. Министър-председателят Дънчила се опитва да представи правителството като жертва: „Критикувани сме и биваме наказвани, само защото сме източноевропейска страна", казва тя. Въпреки критиките от страна на ЕС е малко вероятно правителството в Букурещ да отстъпи. Следователно дори може да се стигне до наказателно производство - подобно на случаите с Унгария и Полша.

Превод и редакция: Тереза Герова