От редакцията припомнят, че месеци наред Маас говори за необходимостта от нова източна политика (Ostpolitik) – термин, който се свързва с традиция на федералните германски правителства от 70-те години на миналия век. Източната политика на ФРГ не е съсредоточена върху Русия, а върху целия регион на изток от Германия.
Какво би трябвало да направи Хайко Маас, в случай че иска продължи традициите и формулите за успех на Ostpolitik при правителствата на Вили Бранд и Хелмут Шмид? Той ще трябва да се стреми към единство на Запада с Русия. Той ще трябва да се бори за разширяване на борбата за "Кошница 3" на ОССЕ за правата на дисидентите в Русия; ще трябва да подчертае ясно пред германците, че ракетите, които заплашват тях и техните европейски съюзници, са руски и че американската военна сила ги защитава от тази опасност.
Маас обаче има различна позиция. В неговите очи САЩ, а не Русия е тази сила, която внася разделение. Той може да критикува американската политика, ако смята, че тя застрашава германските интереси. Бранд и Шмид също са правили това – разбира се, зад затворени врати, а не публично. Противникът обаче може и трябва да критикува открито.
Отношенията с Русия са ключов елемент от европейската източна политика , без Русия, разрешаването на конфликти е невъзможно. Това подчерта Маас на новогодишния прием в Източния комитет на германската икономика, когато обяви предстоящото си посещение в Русия.
„В близко време отново ще отида в Русия. Включително и, за да се застъпя за провеждането на необходимите икономически реформи в Русия", подчерта Маас, отбелязвайки важността на прекия диалог с Москва.
„Ключов елемент на европейската политика на Изток са отношенията с Русия. Без нея разрешаването на конфликти е невъзможно. Ние се стремим към близко, надеждно сътрудничество с Русия, доколкото това е възможно – но това трябва да бъде целта на европейската източна политика", заяви Маас, като същевременно предупреди: „Но ние се нуждаем от честен диалог, от ясни принципи".
„Колкото по-сложна са отношенията, толкова по-ясна думи са ни нужни. Това включва и факта, че Русия трябва да се придържа към международните правила", смята Маас. Той изрази мнение, че през последните години доверието в Русия е до голяма степен загубено. „Но ние все още се нуждаем от Русия като партньор във външната политика, било то решение на конфликта в Украйна или на тези в Сирия и Йемен".
Хайко Маас решително отхвърли критиките на американското правителство по отношение на изпълнението на проекта за изграждане на газопровода „Северен поток-2“, подчертава агенцията.
Превод и редакция: Тереза Герова