Какво и как в бъдеще? Това е въпросът на обществеността, според медията, след като във вторник народното събрание единодушно, с 95 гласа „за“, нито един „против“ и „въздържал се“, по съкратена процедура, прие Закона за амнистия. В момента конкретни отговори не може да се получат от Прокуратурата, която твърди, че не е запозната със съдържанието на Закона, който вчера за първи път беше представен пред народните представители.
„Съдебният процес за 27 април продължава. В четвъртък има заседание и ще продължим с допълване на доказателствената база. Законът за амнистия ще го анализираме подробно, когато бъде обнародван в „Държавен вестник“ и влезе в сила. Това, което чуваме, е, че той предвижда амнистия само за индивидуални действия и че амнистията не се отнася до наказателното дело за терористични заплаха за конституционния ред, за което делото продължава“, заяви прокурор Вилма Русковска.
След индивидуалното отчитане за получаване амнистия в законно определения срок от пет дни, Прокуратурата въз основа на доказателствата, предоставени в рамките на разследването ще има ясна картина дали и кои от вносителите на искането отговарят на изискванията на закона, т.е. за кои от тях съдебната процедура по силата на закона тя трябва да спре. Единствената несигурност е дали този процес ще бъде завършен от Нова година или в началото на 2019 г.
Процесът продължава
За разлика от хората, които ще изпълнят изискванията за амнистия, останалите остават в процеса за 27 април, който е на последния етап. Законът не включва организатори и нарушители, насилници, незаконни лица (с маски), които са използвали физическа сила и оръжие. По отношение на престъплението, за което са обвинени, прокуратурата и защитата скоро трябва да дадат своите заключителни аргументи. Но тази процедура не е бърза, тъй като са обвинени 33 души, което означава, че толкова много защитници трябва да дадат заключителни аргументи, което ще продължи най-малко десет дни. Този период ще бъде по-кратък, ако в същото време по силата на закона за амнистията спре процедурата за част от подсъдимите, а се смята, че тя би обхванала над 20 души от тази група.
Въпреки многобройните забележки, че селективната амнистия не води до справедливост, а до несправедливост, всички присъстващи депутати гласуваха „за“. Законът беше подкрепен и от депутати от ВМРО-ДПМНЕ, които преди това поискаха пълна амнистия за всички обвиняеми и осъдени за „кървавия четвъртък“. Малко преди гласуването депутатите Илия Димовски и Панко Минов се присъединиха към двайсетте вносители на текста на закона.
Похвали и критики
Гласуването бе предшествано от емоционално обръщение на един от вносителите на закона, Зекир Рамчилович, от групата на осемте отцепници от ВМРО-ДПМНЕ, който гласуваха за започване на процедурата по промяна на конституцията.
„Взимаме политическо решение, с което не искаме да възпрепятстваме процеса, който се провежда в съдебната система. Въпреки че тази линия е тънка, в миналото ние работихме усилено, за да постигнем такова решение. Смятам, че успяхме в това. Ние, законодателите, трябва да покажем, че сме готови да прощаваме, подаваме ръка и да се извиняваме, ако допуснем грешка. Днес е добър ден за това. Нека започнем с действия, които ще означават помирение, прошка, извинение. Днес е денят, в който ние, осемте депутати, започнахме този процес на помирение с подадената ръка на премиера Зоран Заев, който трябва да бъде приет от всички“.
„Вярваме, че подадената ръка е искрена, но преди всичко е необходима за просперитета на нашето общество. Считаме, че помирението е необходимо и важно за целия процес“, заяви Рамчилович.
Подкрепа за Закона не дадоха от Либерално-демократическата партия и Алианса на албанците.
„На 27 април в тези простори имаше опит за убийство и мен се опитаха да ме убият, но се спасих. Сега ме убиват за втори път в същия този парламент. Не постигаме нищо като общество, ако се помиряваме със злосторниците. Иронично е, че Абдулах Алими, човекът който ме спасяваше, днес обикаля по съдилищата и е в затвора, а тези, които организираха и отвориха вратите, за да влязат хиляди в тези простори, ги амнистират с този Закон. Това не беше надеждата на гражданите на Македония“, реагира лидерът на Алианса на албанците Зиядин Села.
Разбира се, законът не получи аплодисменти, но въпреки критиките, вчера в парламента за първи път доминираше впечатлението, че е направена голяма стъпка към намаляване на разделението и напрежението, коментира в заключение Deutsche Welle.
Превод и редакция: Иван Христов