Лондон/Брюксел. В рамките на деня министър-председателят на Обединеното кралство Тереза Мей ще проведе нови преговори с опозиционната Лейбъристката партия, а в сряда се очаква да присъства на специалната среща на върха на Европейския съюз в Брюксел. По всичко личи, че за пореден път започва решителна седмица в привидно безкрайните спорове за Брекзит, коментират в редакцията на водещия австрийски ежедневник Die Presse, като подчертават, че Брюксел очаква с нетърпение дали преговорите между Мей и опозицията относно излизането от задънената улица ще донесат първи резултати.
Ще стане ясно също дали и колко дълго още ще бъде отложено излизането на британците от Европейския съюз. Към настоящия момент се очаква британците да напуснат ЕС този петък. Въпреки това, мнозинството от британските депутати в долната камара искат да предотвратят хаотичен Брекзит с тежки последици, особено за икономиката.
В Брюксел Мей вероятно ще представи официално ново искане за отлагане на Брекзит до 30 юни, с което страните-членки следва да се съгласят. От друга страна, председателят на Съвета на ЕС Доналд Туск предложи забавяне с до 12 месеца, с възможност Великобритания да напусне ЕС по-рано, ако бъде постигнато споразумение за Брекзит.
Но може да се окаже, че Мей трябва отново да преразгледа заявлението си. Камарата на лордовете разисква законопроект, за да даде на парламента правото да взема решения относно продължителността на отлагането на Брекзит. Ако законът влезе в сила навреме, долната камара може да гласува за продължителността на отлагането преди Мей да пътува до Брюксел.
Сделката за Брекзит, която Мей е договорила с ЕС за регулиране на отношенията между Великобритания и международната общност, след като британците напуснат организацията, бе отхвърлена три пъти в Лондон. Сега дискусиите между правителството и опозицията отново са на дневен ред. Мей иска съгласие с нея.
Въпреки това, мненията се различават и в двете големи британски партии. Те варират от желанието да се откажат възможно най-бързо от членство, дори без сделка, до втори референдум. Принципно лейбъристите подкрепят по-тесните връзки с ЕС след излизането от страната - лидерът на опозицията Джереми Корбин се стреми към митнически съюз с ЕС.
Много консерватори наблюдават разговорите с лейбъристите с подозрение. Перспективата за участие в новите избори за Европейски парламент в края на май, в случай на голямо закъснение на Брекзит, също среща критики. По този начин натискът срещу Мей продължава да нараства в собствените й редици. Министър-председателят обеща да подаде оставка, ако парламентът подпише споразумение за Брекзит. Лондон вече спекулира за възможните й наследници.
Манфред Вебер, водещ кандидат на ЕНП на европейските избори на 26 май, междувременно отхвърли изменение на пътната карта за Брекзит. „Не трябва да има удължаване на срока, без яснота каква е целта", заяви политикът от ХСС. Комисарят по бюджета на ЕС Гюнтер Йотингер предупреди, че заради хаоса около Брекзит Европа изостава в конкуренцията с Китай.

Превод и редакция: Тереза Герова