Брюксел/Москва. САЩ дадоха на Русия срок от 60 дни, за да се откаже от разработването на ядрени оръжия със среден обсег, с което де факто Москва нарушава Договора за ликвидация на ракетите с малък и среден обсег (ДРСМО). Ако Москва не уважи опасенията Вашингтон, то САЩ ще прекратят споразумението, подписано през 1987 г. Руснаците обаче са категорични, че нямат „намерения да отговорят на исканията им“, отбелязва австрийският национален ежедневник Die Presse.
САЩ са показали „максимално търпение" по въпроса, предупреди държавният секретар Майк Помпео след консултации с колегите му от НАТО, проведени в Брюксел. Ако Русия продължава да нарушава договора няма смисъл САЩ да остават ангажирани с него, подчерта първият дипломат на Вашингтон.
Наскоро НАТО отправи за първи път обвинения срещу Русия за разработването на нови ракети, забранени от ДРСМО. Впоследствие Алиансът призова Москва да „възстанови пълната си лоялност към договора“.
Този ход има за цел да даде на Русия последна възможност да прекрати пренебрегването на правилата на договора. В противен случай може да се стигне до разширяване на противоракетната отбрана в Европа. Ако Русия не склони, това би означавало, че САЩ биха могли да прекратят ДРСМО с политическата подкрепа от съюзниците си.
Руското външно министерство отхвърли твърденията на държавите от НАТО за нарушаване на договора. „Русия се придържа стриктно към условията на договора и това е добре известно на американската страна", подчерта говорителят на МВнР на Руската федерация Мария Захарова.
Москва няма намерение да отговори на това искане, заяви на свой ред председателят на Комисията по отбрана в Държавната Дума Владимир Шаманов. „Русия не е страна, към която може да се отправи ултиматум", предупреди Шаманов.

Превод и редакция: Тереза Герова