Берлин. В статия за националния ежедневник Die Welt германският журналист Михаел Щюрмер споделя притесненията си от нежеланието на Берлин да се отнесе сериозно към военните задължения, произтичащи от членството на страната в НАТО. И ако в годините на Студената война Алиансът можеше да разчита изцяло на САЩ, то в днешно време безотговорността е пагубна. В крайна сметка, европейците сами навлязоха в постсъветското пространство, но не са способни да се защитят от ответни действия на Русия, предупреждава Щюрмер. „НАТО е създадено преди 70 г. Днес успешният преди години Алианс е под заплаха – при това тя не произтича от държавния глава на САЩ Доналд Тръмп, а от страна на ФРГ“, пише авторът на материала.
Щюрмер привежа кратка справка на приноса на НАТО и в частност на САЩ за възстановяването на следвоенна Германия, а след това – за икономическия й възход и сигурността й. „Но благодарността е чувство, което не остава дълго във времето. Това се отнася както за отношенията между хората, така и за тези между страните и нациите. НАТО и ФРГ на практика възникват едновременно“, подчертава авторът.
Отбелязвайки, че ситуацията в света е различна от тази преди няколко десетилетия, Щюрмер пише: „Във времена, когато Русия практикува хибридна война, е възможно много и малко. Освен това живеем в свят, в който външната политика на САЩ се гради съответствие с „туит“-импровизации на Белия дом – нещо, което преди години бе просто немислимо. Студената война е в миналото и няма място за носталгия по него. Но след нейния край предсказуемостта на големите конфликти, засягащи световната политика, също остана в миналото“.
„Днес в региона на Атлантическия регион няма недостиг на предупредителни сигнали. Всички (САЩ, но най-вече Европа) имат усещането, че „срокът на годност“ на НАТО е изтекъл. Северноатлантическият блок стана жертва на собствения си успех. Сегашното поколение вече не разбира, че Алиансът сам по себе си не е в състояние да създаде сигурност и стабилност“, е заключението на Щюрмер.
На първо място, това разбира Германия, чийто политически елит традиционно подкрепя решенията на срещите на НАТО, за да направи след това противоположното на тях. Подобно отстъпление в лоялността ще остане без последствия за известно време – но не и завинаги“, алармира авторът.
„Това е нещо като обичайно състояние… Това, което повечето европейци не искат да признаят пред себе си, направи публично австрийският министър на отбраната. Той мисли и действа в съответствие с принципите на вечно непоклатимия неутралитет на своята страна. Но в презентацията си за плановете за 2019 г. същият министър описа какво се случва с една фраза: неговата страна, оставена сама на себе си, просто не може да се защитава“, подчертава Щюрмер.
„Същото може да се каже за повечето съюзници на НАТО. Новината за състоянието на Бундесвера разкрива бездната на небрежност и слабост. И някой вижда в тях и нещо по-лошо, а именно следната неприятна ситуация: ние сме само ограничено, условно защитени“, допълва авторът.
„САЩ продължават да бъдат незаменима страна, когато става въпрос за европейска сигурност и стабилност на мерките, предприети за нейната защита. Прощалната реч на американския министър на отбраната Робърт Гейтс в Брюксел отреди 10 години се превърна в предупреждение за европейците – те ще бъдат изправени пред трудни времена. Войните на Балканите през 90-те години на миналия век, НАТО все още можеше да ограничи и да спре. Но активното разрешаване на конфликти е явление от миналото“.
В заключение Щюрмер пише: „Колко сериозна е ситуацията, показа статия на Валтер Ръсел Мийд, водещ американски експерт по външната политика, за списание The Wall Street Journal. Там той посочи, че не Тръмп унищожава НАТО, а самите европейци и по-точно - Федерална република Германия.

Превод и редакция: Тереза Герова