Андреа Налес не направи нищо лошо. Или поне не толкова лошо, колкото вътрешнопартийните критици на първата жена начело на ГСПД твърдят през последните дни. Тя даде на голямата коалиция социално-демократичен почерк - солиден, но и много скучен.
Ако ГСПД иска да оцелее като сила, то сега трябва да направи това, което не харесва: да бъде радикална. Тя трябва да направи чистка – по съдържание и сред членовете си. А това означава да напуснете голямата коалиция. Партията трябва да развива социалдемократичните идеи за дигиталните, демографските, климатичните и социално-политическите предизвикателства. Или, за да стане по-патетично: тя трябва да вярва, че е необходима на германците. И да докаже това с нови приоритети.
Кога, ако не сега, ГСДП ще проемни коренно нещо? Малките корекции не са достатъчни. Положението на партията е екзистенциално критично .Със сигурност не е преувеличение ситуацията да бъде определена като историческа, сравнима единствено с разделението на партията през 1919 година.
Залезът на ГСДП започна много по-рано от ерата на Налес
Залезът на ГСДП започна много по-рано от ерата на Налес, от реформите в социалното законодателство от канцлера Герхард Шрьодер през 2003 г. или с влизането във втората голяма коалиция през 2005 г. Тогава ГСДП спечели на общите избори невъобразимите 34,2% от гласовете, т.е. колкото днес събира Съюзът (ХДС/ХСС). Но тя не можа да покаже достатъчно сила за „светофарна“ коалиция и със сигурност - за червено-червено-зелена коалиция.
Андреа Налес не направи нещо много лошо. Но след изборите за Бундестаг тя направи една, решаваща стратегическа грешка. Малко вота през 2017 г. тя беше избрана за ръководител на фракцията на ГСДП. След провала на коалиционните преговори на „ямайска“ коалиция обаче Налес изпъкна - първоначално колебливо, вследствие на провалилия се вече лидер на партията Мартин Шулц. Нейната войнствена реч на партийната конференция през януари 2018 г. в Бон бе решаващ фактор в преговорите за нова голяма коалиция. Малко по-късно социалдемократите направиха Налес свой председател.
По това време тя се надяваше да обнови партията си в правителството и да я направи успешна отново. Каква грешка! ГСДП стана още по-слба: по време на европейските избори тя събра едва 15,8% от гласовете, за първи път Бремен „падна“ в ръцете на ХДС. Да не забравяме за регионалните избори в Тюрингия, Саксония и Бранденбург в началото на септември.
Анализът на Кевин Кюнерт е верен
Ето защо ГСПД трябва да сложи край на голямата коалиция. Гражданите обикновено са доволни от политиката на социалдемократите, водени от канцлера на християндемократите Ангела Меркел. Но гражданите не възнаграждават ГСДП на избори. Три опита от 2005 г. насам трябваше да бъдат достатъчни, за да се разбере това.
Разбира се, подобна стъпка е рискована за ГСПД. Съществува опасност тя да постигне не само лоши резултати в изборите в източногерманските провинции, но и на евентуални предстрочни федерални избори. Но още по-рисковано би било да не бъдат внесени промени в ситуацията. Особено на фона на дебатите за това накъде ще върви Германия в бъдеще.
„От страх те отново и отново влизат в голяма коалиция, защото смятат, че всичко останало е още по-лошо: Това прави ГСДП в дългосрочен план". Този анализ на лидера на младежкото движение на ГСДП Кевин Кюнерт сега е верен. От началото на 2018 г. той се брои яростно срещу повторното влизане на партията си в голяма коалиция. Той настоя за прекъсване на този порочен кръг, за приемане на болката, свързана с него, и за разширяване на погледа за преориентиране на тази партия.
Кюнерт може да отговори на нуждите на партията. Той е по-надежден от вицеканцлера Олаф Шолц, Малу Драйер или от бившия лидер на партията Мартин Шулц. Неговата младост – все пак е на 29 г. – обещава радикалния импулс, от който спешно се нуждае германската социалдемокрация. Но Кюхерт е нещо повече от това. Той също така има смелостта и очевидно интелектуалната способност да поведе партията в нова посока. ГСДП трябва да се осмели.
Превод и редакция: Тереза Герова