София. Към момента превозвачите нямат проблеми с преминаването по българо-турската граница. Това каза за Агенция „Фокус“ изпълнителният директор на Камарата на автомобилните превозвачи Димитър Димитров във връзка с информацията от вчера за блокирани над 200 камиона на турския граничен пункт „Капъкуле“ заради незаплатени глоби. По думите му от турската страна са освободили камионите. „Махната тези големи глоби от тяхната система. Вече няма такова напрежение. Пускат ги автомобилите без глоби. Това е информацията от днес. Бие се печат, че не се дължат пари и това е - автомобили, които до вчера са имали да плащат, днес минават. Това е положението към момента. Опашката е голяма“, допълни Димитров. Той обърна внимание, че автомобили, които са имали да плащат, минават свободно през „Лесово“, а на „Капитан Андреево“ биват задържани, докато не си платят глобата.
Според него не е ясно за какво служат тези глоби. По думите му информацията от шофьорите е, че много често на пунктовете, където се плаща и се взимат стикери по турската тол система, липсва устройство и превозвачите биват принудени да нарушават правилата.
Изпълнителният директор на Камарата на автомобилните превозвачи допълни, че се е знаело, че тази акция приключва до неделя вечерта. „Т.е. събира се, каквото се събира до неделя. Пълнят хазната, колкото могат до неделя и от понеделник напрежението спада и не се събира нищо“, обясни Димитров. По думите му това са прийоми на турската страна, които не са от вчера. Той даде пример с проблемите с разрешителното на турската граница и посочи, че те се появяват винаги в петък след обяд. „Той денят вече е свършил. Събота и неделя нито можеш да вземеш друго разрешително, нито да търсиш съдействие на администрацията“, уточни той и допълни, че нов е номерът, но сценарият е същият. По отношение на задържането на автомобили и големите глоби, Димитров посочи, че са информирани българското Министерство на транспорта. „Предоставили сме информацията, която имаме, тъй наречените глоби“, обясни той и посочи, че като се съберат всичките неща за плащане далеч не отговаря на сумата, която се иска на границата. „Автомобил, който не е платил 66 турски лири за използване на магистралата, на границата е задържан за 4800 лири. Ние не знаем по колко ги умножават. По тяхното законодателство имат право глобата да е по 10, т.е. да съберат таксата и да те глобят с таксата, която не си си платил умножена по 10“, допълни Димитров и уточни, че тези неща, които се издават едва ли ще могат да се обжалват, защото не представляват административен акт.
Деница КИТАНОВА