София. Пакетът „Мобилност“ е изключително спорен и се надяваме, че няма да мине в този Европейски парламент. Това каза за Агенция „Фокус“ изпълнителният директор на Камарата на автомобилните превозвачи Димитър Димитров по повод предстоящото гласуване на пакета „Мобилност“ от Европейския парламент и готвените утре протести в София и в Страсбург.
„Ние като бизнес нямаме никаква представа какво ще се гласува. Това е прецедент в ЕК, с отхвърлени 2 от 3 доклада на една законодателна инициатива в ресорната транспорта комисия“, коментира Димитров.
„Доколкото сме говорили с евродепутати, те нямат право на това гласуване. Понеже не могат да вкарат в комисия двата отхвърлени доклада, има някакви безумни предложения - 1600. Не мога да си представя как за двата часа, които имат, толкова текстове ще бъдат разгледани. Ние не знаем какво ще бъде гласувано. С всички тези промени и поправчици всеки един може да предложи какво ли не и накрая като го гласуват член по член ще излезе нещо абсолютно неприложимо и противоречащо само на себе си“, заяви Димитров.
Той посочи, че утре в София и Страсбург ще се проведат протести на превозвачите срещу приемането на пакета от Европейския парламент. „За съжаление, имахме изключително малко време и не можахме да организираме не толкова хората, колкото пътуването дотам“, обясни той. По думите му при предишния протест в Брюксел от България са дошли 180 души с два чартърни полета, а сега до Страсбург ще лети един чартър със 105 човека. Димитров отбеляза, че от гледна точка на мащабност на протеста ще има повече превозвачи от другите държави - Румъния, Полша, Унгария, Литва, Латвия, Естония.
Протестът в София ще бъде по същото време като този в Страсбург. Провеждането му е съгласувано със столична община и СДВР, като разрешението е за протест с 600 души, обясни още Димитров.
Приеме ли се този пакет в ЕП, следват триалози. Ще се възползваме от каквито механизми имаме, за да забавим триалозите. Ако те се забавят и текстовете не бъдат гледани на второ четене в последната сесия на ЕП през април, следващият състав на ЕП няма задължението да продължи от там, докъдето е стигнал сегашният - може да го продължи, а може да го върне отново в комисия или в Съвета. Надяваме се следващият Европейски парламент да бъде малко по-разумен, каза още Димитър Димитров.