София. Димитър Ганев, политолог, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита“ по „Канал 3“ и „Радио К2“ заяви позиции по следните теми:
Кой и на какво основание иска, но и може ли да управлява България
Илиана Беновска покани Димитър Ганев и Нидал Алгафари в студиото, за да говорят по темата, която от години е основна за Радио К2 и е пренесена и в предаването „Кой и на какво основание иска, но и може ли да управлява България“. Тя попита какъв е изводът от днешна гледна точка, а Димитър Ганев каза, че се намираме на изхода от европейските избори и на входа на местните. „Биха се заблудили партийните активисти, ако смятат, че вече не е трябвало да започне подготовката за местните избори.“, заяви, а относно обобщен отговор на въпроса на водещата, според него евроизборите са показали някои неща. На първо място те са били вот на доверие за управляващите две години след началото на мандата им, стана ясно от мнението на Димитър Ганев.
Про-ГЕРБ-аджийска агенция ли е ТРЕНД?
Беновска го попита: „Ти про-ГЕРБ-аджийки си ли настроен? Твоята агенция ТРЕНД?“ Събеседникът каза с ирония: „Агенция ТРЕНД е продукт на Бойко Борисов, Цветан Цветанов, Делян Пеевски и няколко немски фондации, както и Андрей Райчев и Кънчо Стойчев.“ Водещата го попита дали се шегува, а той заяви, че това са митовете, които той е чувал. Беновска зададе въпрос дали и тя има пръст в тази агенция а отговорът, който последва бе: „Със сигурност. Това, което съм чел по форумите, това са основните хора, които стоят зад тази агенция. Представете си само каква коалиция сме се събрали!“ Димитър Ганев каза, че реалността е много по-проста, защото в основата на изграждането на агенция ТРЕНД стоят трима млади човека и това дали е про-ГЕРБ-аджийска или не, може да се съди от техните изказвания в последните няколко години.
Беновска го поздрави за отговора и г-н Ганев заключи по темата: „Нещо, което БСП се опитваха да с много усилия да демонстрират, а именно, че са реалната алтернатива на това управление, изборите показаха по-скоро, че не се възприемат като реална алтернатива на това управление, което продължава да седи като много сериозен дефицит за тях.“ Беновска сподели, че изводът, който тя сама си е направила е, че самите членове на БСП не възприемат БСП като реална алтернатива на ГЕБР, а не само избирателите като цяло и попита дали са правили такова изследване. Димитър Ганев отговори, че не са. Водещата поиска да го поръча, а гостът й заяви, че трябва само да го ценообразуват. „Ще го ценообразуваме щадящо, защото след като вие сте агенция на такива големи хора, те сигурно ви плащат добре.“, каза тя.
Защо много хейтят Борисов
На въпрос на водещата защо толкова много го „хейтят“ Борисов, Димитър Ганев заяви, че е нормално, когато си лидер на партия и част от нея, друга част да не те харесват. Беновска попита дали кампанията на БСП спрямо ГЕРБ е била основана на хейт и даде пример с това, че Елена Йончева е разнасяла сведения за Борисов без да пояснява от какъв характер. Той заяви, че БСП е имала няколко грешки в тази кампания, първата от които е била умората. Димитър Ганев поясни, че БСП е на терен от септември месец да разяснява Визия за България, февруари месец са напуснали Народното събрание и отново са били на терен и когато е трябвало да се мобилизират и да направят здрава кампания, ги е нямало на терен и не са се виждали. Беновска попита къде и в кого е била причината. Събеседникът й открои противоречията в партията, които са се виждали през последните няколко месеца, особено при реденето на листата, като една от основните причини. Водещата зададе въпрос: „Не се ли уморяват твърде лесно? Нали Корнелия Нинова искаше да става министър-председател и викаше Бойко Борисов зад вратата на Народното събрание да се разбират по мъжки. Две години са, ама Борисов колко години не дава на власт?“, а г-н Ганев припомни, че Борисов е на власт от 2005 година първо като кмет на София, когато е спечелил частичните местни избори.
БСП и техния електорат
Беновска попита дали избирателите на БСП се интересуват от категориалния апарат, идеологическия, който е съществувал още по време на създаването на партията и от днешна гледна точка, когато Нинова я владее. Димитър Ганев отговори, че от времето на Димитър Благоев през годините БСП е претърпяла много промени и несъмнено последната промяна е била на Нинова. На въпрос от водещата какво е промяната на Нинова, той заяви, че когато Нинова е поела ръководството на Позитано, тя е започнала нова идеологическа линия, която се е основавала до някаква степен на културен консерватизъм – Истанбулска конвенция, мигранти и тн. Това според него е внесло дистанция между нея и ПЕС. Беновска попита дали това би го разбрала баба й от Дуранкулак, какво е културен консерватизъм. Г-н Ганев каза, че са правили национално изследване на ценностите и е станало ясно, че възрастните хора над 60г. в България се явяват най-консервативни и това не е лошо според него. Стана ясно, че това до голяма степен съвпада със структурата на електората на БСП и тази идеологическа линия е импонирала на голяма част от симпатизантите им. Това от своя страна е докарало до конфликт с ПЕС и Сергей Станишев. Според Димитър Ганев това не е единственият проблем, защото Нинова се е опитала да наложи силово не само този курс, но и свои промени в устава. Беновска попита защо е успяла, дали тя е много силна, или опонентите й са много слаби, а събеседникът й отговори, че не е напълно успяла. Г-н Ганев заяви, че БСП е особена партия. Той раздели партиите в България на 2 – абсолютистки с ясен лидер и неговата воля се следва, каквито са ГЕРБ, АТАКА и др. и феодални с няколко много силни партийни феодали, каквато е БСП. На въпрос дали Нинова е кралицата, Димитър Ганев отрече и каза, че ролята на председателя на БСП е да пази баланс между отделните феодални партийни владения, за да може да се прокарват политики, с което Станишев се е справял много добре. „Корнелия Нинова от тази феодална партия се опита да направи абсолютистка партия.“, каза той и с това обясни силната вътрешна опозиция. Гостът основа твърдението си за силната вътрешна опозиция с отхвърлянето на листата на Нинова за евроизборите. Беновска го попита дали Борисов ще я спре, а той каза, че той няма политически интерес да направи това. Г-н Ганев припомни, че когато българинът е бил поставен пред избор дали Борисов или Нинова да бъде министър-председател, резултатите са били категорични.
Защо Корнелия Нинова не може да стане министър-председател
Водещата попита защо Корнелия Нинова не може да стане министър-председател. Димитър Ганев даде пример с числа, когато през 2014 г на парламентарните избори ГЕРБ са имали 1 милион и 50 000 гласа след протести и провала на Орешарски. След 2рия кабинет на Борисов и скандалите с Реформаторския блок и загубени президентски избори, на изборите през 2017 г. ГЕРБ е имал 1 милион 150 хиляди гласа. Според Димитър Ганев причината не е защото са постигнали нещо велико във втория кабинет на Борисов, а са създали един полюсен модел и Борисов е заявил: „Или ГЕРБ, или БСП. Или аз, или Корнелия Нинова.“ и това е довело до прилив в редиците на ГЕРБ, когато хората са гласували за тях, за да не дойдат отново БСП на власт. Той отбеляза, че Корнелия Нинова е направила нещо много полезно за БСП – взела е партията в тежка позиция след Миков и 500 хил. гласа на парламентарни избори, тя ги е вдигнала почти двойно и е ударила електоралния таван на БСП през 2017 година, но нищо повече от това, което не е малко. „Не успява да докара БСП в ситуация, която да победи ГЕРБ.“, каза Димитър Ганев и завърши, че това я лишава от възможността да стане министър-председател.
Беновска попита дали Корнелия може да надшпагати грациозната Фандъкова в София и да спечели кметско място в София. Г-н Ганев отговори, че не може. Водещата попита дали на Борисов ще му бъде уютно в София, ако издигне Фандъкова за кандидат. Димитър Ганев каза, че Фандъкова не се намира в добра позиция, защото е претърпяла имиджови щети. На въпрос на Беновска дали са й причинили тези щети, той заяви, че е имало обективни обстоятелства, под които са могли да я атакуват. Ганев допълни, че Фандъкова е започнала от високо ниво като рейтинг, но трябва да се има предвид, че когато тръгнеш от високо ниво, падането е относително. „Фандъкова в никакъв случай не трябва да се смята, че е труп политически, тя си има своята подкрепа.“, заключи той, но водещата направи забележка, че не е поставила така въпроса. Така завърши разговорът между Димитър Ганев и Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита“ по „Канал 3“ и „Радио К2“ на 23 юни 2019 година.