Бургас. Цената на питейната вода в Бургас и областта скача само с 3-4 стотинки. Основният компонент, при който идва увеличението, е отвеждането на каналната вода и нейното пречистване. Това каза за Радио „Фокус“-Бургас Димитър Гюров, говорител на ВиК-Бургас. Повишението на цената на вода на територията на Бургаска област влиза в сила на 1 януари 2019 г. „През последните дни битува една непопулярна версия, че ние увеличаваме цената на водата, дефакто в това увеличение влизат три компонента - доставка, отвеждане и пречистване на самата вода, която се води канална вода“, поясни Гюров. По думите му такава фрапираща разлика в цената има, защото през последните 5-6 г. броят на пречиствателните станции в Бургаска област се е увеличил и, ако до преди 10 години от ВиК-Бургас са обслужвали 5 пречиствателни станции на територията на областта, към днешна дата те са 18. „Цената на международния пазар скочи 3-4 пъти, т. е. - това също е едно важно перо на увеличението на цената на водата“, каза още Гюров.
Според него водата в Бургас е една от най-годните за пиене. „Откакто съществува пречиствателната станция на язовирите Камчия и Ясна Поляна няма никакъв повод за безпокойство от всички, които използват услугите на ВиК. Ние отговаряме на абсолютно всички стандарти“, заяви Гюров. Той отбеляза също, че водата до Бургас пътува 112-115 км. През цялото това време тя се аерира и всички химически компоненти, които служат за почистване, се разтварят и в Бургас пристига една от най-добрите по качество води. Димитър Гюров заяви, че всеки ден се прави мониторинг на водата. „Освен нашата лаборатория, която на всеки 2 часа прави проверки в част от местата за водоснабдяване, не само в Бургас, но и в други селища, РЗИ също се занимава с този въпрос, като всеки ден пари проверки от 5-6 различни водосборни точки на нашата мрежа. Така че, качеството на водата се вижда всеки ден, ние разполагаме с база данни“, каза още Гюров.
Той коментира също, че режим на водата има главно в селищата, които се захранват със собствен водоизточник. По думите на Димитър Гюров в областта това са главно няколко малки села в района на общините Средец и Карнобат. „Тези местни водоизточници, при които лятно време водата рязко намалява, евентуално там, със заповед на кмета, се достига до режим на водоснабдяване, при което в определени часове от денонощието има режим на водата“, каза още Гюров. Според Гюров със съвместна помощ, заедно с тези общини рано или късно ще постигнат това да няма режим на водата в никъде в Бургаска област.
Деница ДИМИТРОВА