Ловеч. Решението за общата селскостопанска политика трябваше да бъде взето от следващия европейски парламент. Това каза за Радио „Фокус“ – Велико Търново Димитър Мачуганов, член на Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите и зърнопроизводител от Ловеч. По думите му това би дало спокойствие на земеделските производители, че хората, които управляват Европа през следващия мандат, ще вземат решението за общата селскостопанска политика и съответно ще я изпълняват.
„Така парламентът, който си отива насади новата рамка, която няма да изпълнява. Трябваше да се изчака, за да се види къде ще се намират и нашите колеги от Англия и как ще се отрази липсата на техен бюджет. Така щяхме да имаме по-ясна представа и да направим по-добра преценка как и какво да бъде заложено в общата селскостопанска политика за фермерите в Европа“, посочи Мачуганов. Той отбеляза, че е било напълно уместно Националната асоциация на зърнопроизводителите да участва е дебатите за общата селскостопанска политика и даде становище за нея. „Зад нас стоят хиляди хора и смятам, че е нормално да сме в големия дебат,за да си кажем нашите проблеми, нашите виждания“, посочи Мачуганов.
Според него даването право на всяка държава членка да определя тавана на директните плащания би разводнило европейската политика в сектор „земеделие“. Той посочи, че в някои държавни политики земеделието е приоритет, както е в Унгария и Франция. В тези държави има силно развити браншови организации. По думите му в България обаче държавната земеделска политика никога няма да бъде на това ниво. „Аз лично съм против това всяка държава да определя тавана на директните плащания. Нека всички държави са равнопоставени. Представете си утре да се смени правителството, без значение дали то ще е ляво, дясно или центристко. С всяка смяна на правителството ще се въвеждат нови промени за българския земеделец. Хубаво е да бъдем в равни условия. Не искам Европа да абдикира от ангажимента си да има обща европейска политика, в случая в сектор „земеделието“. Тази демократична форма до голяма степен ще разводни европейската политика и тя ще загуби силното си присъствие“, посочи Мачуганов.
Надежда КРЪСТЕВА