София. Ако се затвори комплексът „Марица-Изток“ има заплаха за енергийната сигурност, около 150 хил. души ще останат без работа. Това каза пред журналисти президентът на КТ „Подкрепа” Димитър Манолов по време на митинг-шествието в защита на добива на електроенергия от български лигнитни въглища, предаде репортер на Агенция „Фокус“.
„Днес излизаме на протест, за да получим ясни гаранции, че това нещо, за което сме си приказвали вчера, ще се случи. Вчера в Раднево бяха една част от работниците, днес в София са друга част. Известно е, че в София нещата се чуват по-добре, защото разстоянието е по-късо. И имаме да кажем нещо и на Европейската комисия (ЕК), която е един измежду основните причинители на бедата ни. Ако не ни се случваше това, което ни прави ЕК, нямаше да вършим това, което сега ни се налага да го правим“, заяви Манолов.
Той посочи, че най-лошият сценарий е да няма никакъв ток. „Междинният сценарий е да имаме някакъв, но безбожно скъп. А най-добрият сценарий е енергетиката да си работи. И този проблем не е само български, такъв проблем имат най-вече Полша, Словакия, Унгария и дори Германия“, заяви президентът на КТ „Подкрепа“.
Манолов посочи, че отдавна има контакт с правителството по тази тема. „И позицията, която изработиха съвместно Министерството на енергетиката и МОСВ, е добра и достойна и ще бъде представена на президента, с когото с Пламен Димитров имаме среща утре, за да уточним какво ще се прави. И ми се иска България истински активно да защитава позицията си и искаме ясни индикации от всички институции, че тя ще бъде твърда“, заяви той.
Манолов посочи, че в момента дерогацията не е на дневен ред. „Сега ще се говори за това как ще се изпълнява Парижкото споразумение. И тъй като ЕК налага едни темпове, които са непосилни за държавите, които изброих, ни се иска за нас пътната карта да бъде по-мека и по-щадяща. И дерогациите са елемент от това, но не са предмет на това, което ще говорим“, заяви Манолов.
Той обясни, че в момента държавата през НЕК плаща изцяло вредните емисии на два от ТЕЦ-овете в басейна „Марица-Изток“ и помага на третия. „Дали тази схема трябва да е така или не, е тема на друг разговор. Но няма как да бъде иначе, защото другата възможност е те да се включат в сметките ни, но такава възможност е страшна“, каза Манолов.
„Никой не може да направи прогноза каква ще е цената на тока, ако се спрат ТЕЦ-овете в страната. Ако сега трябва да внасяме ток, бихме го внасяли на около 170 лв. Но ако ние не произвеждаме тази електроенергия, скромните прогнози са за поне двойно увеличение“, заяви той.
Манолов обясни, че ако се затвори комплексът „Марица-Изток“, има заплаха за енергийна криза в страната. „Това дори не е криза, това е край – всичко изчезва. Около 150 хил. души ще останат без работа. Това е индустриален район и там хората не могат и няма какво друго да работят изобщо“, заяви той.
Попитан какво ще стане, ако България не успее да защити позицията си пред ЕК, той отговори, че това не е само позиция на България, а ще има цяла коалиция на държавите, които искат по-плавен преход. „Нашата енергетика е между 30% и 40% зависима от това производство“, заяви той. „Струва ми се, че за момента притеснения нямаме. Притесненията ще дойдат, ако се наложи този протест да отиде в Брюксел. И там няма да бъдем само ние, ще бъдат и поляци, и словаци, и гърци – всички ще браним държавите си“, обясни Манолов.
Биляна ИВАНОВА