Бургас. За следващия програмен период ще се настоява почти 90 % от проектите да бъдат реализирани чрез т. нар. „финансов инженеринг“. Това каза пред журналисти кметът на Бургас Димитър Николов по повод предстоящата модернизация на сградата на Културен дом на нефтохимика – Бургас, предаде репортер на Радио „Фокус“ – Бургас. По думите му това означава общините, като бенефициенти, да бъдат ангажирани да финансират предвижданите дейности и със свои средства. „Така биха били по-отговорни в грижата си като стопани, а и да бъдат по-взискателни по отношение на самите тарифи, за които ще се отдават тези пространства“, отбеляза кметът Николов и добави, че към момента няма информация за това колко време ще отнеме реконструкцията на сградата на Културния дом на нефтохимика.
„Тази сграда е може би най-емблематиният, обемен и просторен културен център в града, който ежедневно дава подслон на различни школи и културни дейности“, заяви Димитър Николов. Според него Бургас има нужда от повече културна инфраструктура. „Почти всяка седмица имаме по няколко театрални постановки от други краища на България и от чужбина. За съжаление, ние няма къде другаде да им предоставим площи, освен в Дома на нефтохимика“, отбеляза Николов. Той добави, че Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 дава възможност една част от средствата, необходими за реконструкцията за тази сграда, да бъдат отпуснати по грантова схема, а другата да бъде осигурена чрез банков кредит, защото дейността на културния център генерира приходи. „Това е съвременна практика в много от европейските градове, това е и тенденцията за в бъдеще“, коментира кметът на Бургас.
Според него, колкото повече възможности има да се реализират културни събития, ще бъде толкова по-добре. „Изградихме новия център „Флора“ и в момента той се експлоатира, мисля че 24 часа в денонощие, носи приходи на Бургас, дава възможност за подслон на различни организации, в това число и неправителствени такива. По същия начин е и Културен център „Морско казано“, посочи кметът Николов.
Мария ПОПЧЕВА