Гоце Делчев. Египетски лешояд остана в района на Гоце Делчев за около седмица и половина. Това каза за Радио „Фокус“ – Пирин Димитър Попов, председател на „Българско дружество за защита на птиците“ (БДЗП) – Гоце Делчев. По думите му Българско дружество за защита на птиците полага изключителни грижи за опазването на този така ценен вид не само за българската природа, но и за света. „Ние работим по проект за опазването на египетския лешояд. Всяка година си сътрудничим с различни международни организации с цел подпомагане на неговото опазване. Причината е, че този вид лешояд е застрашен от изчезване. Той е застрашен и по време на неговия прелет като причината е, че това е мигриращ вид, който прекарва зимата в Северна Африка“, посочи Димитър Попов. Той уточни, че затова е важно да се следи какво се случва по време на миграцията на египетския лешояд. „За съжаление малките птици трудно преживяват като причината е липса на по-възрастни, които да ги преведат през откритите водни площи“, добави Попов. Той коментира, че в това отношение дружеството си сътрудничат с различни зоопаркове. „Например Пантелей беше излюпен в зоопарк в град Херес в Испания. Лешоядът е докаран през 2018-та година и е освободено в района на Източните Родопи близо до Маджарово. След това Пантелей отива да зимува на остров Крит и връщайки се от зимната квартира преди около седмица, посети района на Гоце Делчев, където се задържа около седмица и половина“, допълни Димитър Попов.
„Египетският лешояд намалява драстично не само в Европа, но и на балканите. Това е световно застрашен вид и по този повод искам да припомня някои неща, които са свързани с времето още през 80-те години, когато в България се тровят хищници и за целта се поставят отровни примамки. Тези отровни примамки са повлияли на популациите на основните видове лешояди, които се срещат в България“, коментира Димитър Попов.
Орнитологът отбеляза, че в България са се срещали четирите вида лешояди, а сега сред природата в страната ни са разпространени само два от тях. „Това показва, че брадатият и черният лешояд са напълно изчезнали, тъй като фермерите са поставяли отровни примамки за хищниците. Тези отрови повлияват и на други животни, не само на хищниците, защото такива птици като лешоядите започват да се хранят от труповете на умрелите животни“, каза още Димитър Попов. Той заяви, че това е тяхната ценна роля в природата като те почистват труповете на животните и така предпазват от разпространението на болести.
Денис НИКИФОРОВ