Тутракан. За седма поредна година на Никулден в града ще възстановим стария рибарски обичай по избиране на ватаф. Това каза кметът на Тутракан Димитър Стефанов в интервю за Агенция „Фокус“ по повод Никулден и традициите, които градът е запазил и до днес.
„В Тутракан празника започна още от 9.00 ч. с празнична литургия в чест на св. Николай и за благоденствие на жителите на Общината. Литургията се води от самия русенски митрополит Наум и продължава до 11.30 ч. След това от църквата „Св. Николай“ започва литийно шествие и водосвет за благоденствие на рибарите и на жителите на Тутракан. Шествието ще завърши до стоянката на брега на река Дунав и веднага след това започва един ритуал, който изпълняваме вече седем години – ритуал-възстановка на стар рибарски обичай по избиране на ватаф. Ватаф е главатарят на рибарите, който още от Средновековието самите рибари си избират, за да ги води през годината. Това обикновено е рибарят, който е направил най-добър улов на риба предната година. След това започваме с един никулденски конкурс, който е за най-вкусно приготвено рибно ястие, като ястията се оценяват и по външен вид, и по вкусови качества“, заяви Стефанов и обясни, че целият ден е изпълнен с мероприятия.
„И хубавото е, че на нашата покана за присъствие на празника откликна и ръководството на град Чорлу. Това е град в Турция с 38 000 жители и голяма част от тях са наши изселници. И кметът и заместник-кметовете ще присъстват именно на тези мероприятия, а това наистина е голяма чест за Тутракан – че побратим град уважава нашия празник. И мисля, че всичко това е напълно достатъчно да уважим всички празнуващи, да уважим рибарите, да уважим и моряците, защото в Тутракан има доста хора, които работят именно по корабите. И независимо дали сега са близо или далеч, защото голяма част от тях в момента плават, в днешния ден искам да им честита празника и да им пожелая да се върнат живи и здрави в Тутракан“, каза още той и посочи, че това е един от най-хубавите православни празници.
Цветилена СИМЕОНОВА

Пълния текст на интервюто четете по-късно в „Мнение”