Бургас. От Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) съобщиха какво са показали проверките им на издадените документи за строеж в района на къмпингите „Арапя“ и „Алепу“ на територията на общините Царево и Созопол. Началникът на дирекцията арх. Иван Несторов обясни, че в местността „Арапя“ е констатирано, че има временен път без разрешение за строеж. Временният път обслужва не само „Арапя“, но и още едно ваканционното селище, което вече е въведено в експлоатация. За временния път има изготвена проектна документация, но тя е депозирана в Община Царево без да е одобрена и няма разрешение за строеж. ДНСК ще издаде разпоредително писмо, а кметът на Царево- административни актове за спиране на строителните дейности. Иван Несторов уточни, че временният път има одобрен подробен регулационен план, но процедурата е спряна дотам. На този път е изградена и канализация, която също е без разрешение за строеж. Несторов съобщи, че според първия проект от 2007 година в местността „Арапя“ е трябвало да има една сграда, а в момента се изграждат 23 вилни сгради. Той изтъкна, че фирмата за строителен надзор не е изпълнила задълженията си и ще бъде санкционирана.
За строителството на курортно селище край „Алепу“ е установена грешка в разрешението за строеж. Арх. Иван Несторов уточни, че част от нередностите, които са констатирани, започват да се отстраняват. Основната констатация от проверката касае строителната ограда на обекта, която е липсвала, а е задължителна. Обектът вече е частично ограден, с вход и изход. Разрешението за строеж на обекта е издадено за два етапа- първият е за брегоукрепване и изграждане на геозащитно съоръжение, което трябва да укрепва ската, а вторият предвижда изграждане на три жилищни сгради. Несторов обясни, че грешката на главния архитект на Община Созопол е, че в разрешението за строеж не се е съобразил, че геозащитно съоръжение е първа категория и е под контрол на ДНСК. Началникът на дирекцията заяви, че ще има писмо и до кмета на Община Созопол, за да издаде заповед за временно спиране на строителните работи, докато не се въведе в експлоатация геозащитното съоръжение.
Във връзка с изнесена информация за изсичане на дървета при строителството на къмпинг „Арапя“ от Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Бургас обявиха, че действията по премахване на дълготрайна дървесна растителност от терена не са в правомощията на инспекцията. Имотът не попада в защитена територия, нито в защитена зона по „Натура 2000“. На терена няма регистрирани вековни забележителни дървета, които да попадат под защитата на Закона за биологичното разнообразие.
„Фокус“ припомня: На 28 януари започна проверка на общините Созопол и Царево относно издадените документи за строеж в района на къмпингите „Арапя“, „Градина“ и „Алепу“. На къмпинг „Градина“ строителството беше спряно от инвеститора заради наличие на високи подпочвени води и невъзможност за реализация на проекта. Началникът на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) арх. Иван Несторов обърна внимание, че Министерството на регионалното развитие и благоустройството е безкомпромисно по отношение на дейността на фирмите за строителен контрол и съобщи, че заради нарушения до момента са отнети лицензите на две фирми, а с още две се водят съдебни дела за отнемане на разрешителните. Арх. Иван Несторов изтъкна, че глобите за некачествено изпълнение на дейностите им също са високи и варират от 30 000 до 150 000 лв. Арх. Нестеров добави, че над 50 000 са преписките в ДНСК по жалби на граждани за погрешни действия или бездействие на общините, като най-много са от София, Пловдив, Бургас и Варна, където и инвестиционният интерес е най-силен. Регионалният министър Петя Аврамова заяви, че ще се търсят всички възможни законови начини да се спре строителството в чувствителните зони около морските плажове. Тя обясни, че ще се работи за възможности за отчуждаване на части от имоти, които са в чувствителна зона.