София. До 30 октомври трябва да станат ясни промените в структурата и функциите на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ). Това стана ясно от думите на вицепремиера Марияна Николова по време на заседание на парламентарната комисия по политиките за българите в чужбина. До края на октомври междуведомствената група трябва да бъде готова с анализ и да бъдат предложени решения за промени в законодателството.
След влизането в сила на промените в Закона за българите в чужбина през 2010 г. ДАБЧ беше упълномощена да издава удостоверения за български произход. Именно те се превърнаха в ябълката на раздора, след като в края на октомври 2018 г. бившият шеф на ДАБЧ Петър Харалампиев бе арестуван след разследване на корупционна схема за незаконно издаване на удостоверения. Тогава при спецакция бяха задържани над 20 души. Нa 11 юни 2019 г. Апелативният специализиран съд измени мярката за неотклонение на Харалампиев от „задържане под стража“ към „парична гаранция“ в размер на 100 000 лв.
Според вицепремиера Марияна Николова удостоверението за български произход създава проблеми и съмнения за евентуални корупционни практики. От своя страна, изпълняващият длъжността председател на ДАБЧ Димитър Владимиров заяви, че проблемите идват от това, че няма ясни законови критерии, които да определят термините „българин“ и „български произход“. Според него ако такива бъдат създадени, това ще доведе до голямо облекчаване на процедурата.
Владимиров изнесе и актуални данни за дейността и текущото състояния на ДАБЧ. Той посочи, че от 1 януари 2019 г. до средата на юни има издадени над 6000 удостоверения за български произход. Около 10 000 преписки са забавени заради ограничения кадров ресурс на агенцията. В момента в ДАБЧ работят 25 души. „Основните функции на агенцията са съхраняването на българските език, култура, традиции и език, както и контактът с българите в чужбина и създаването на повече организации“, посочи Владимиров. Той заяви, че ДАБЧ има и издателска дейност, свързана с българските общности в чужбина. „Например тази година сме издали две книги, а също така направихме и филм за българите в Албания. Имахме и изложба на българин от Чикаго и редица такива мероприятия, свързани с основната функция на агенцията“, обясни Владимиров.
Цветилена СИМЕОНОВА