Добрич. „Чудната градина“ е първото социално предприятие в града, което осигурява работа на младежи с увреждания. Това каза в предаването „Добрич - блян вихрен, понесен над степ ековита“ на Радио „Фокус“ Мария Методиева, председател на Фондация „Св. Николай Чудотворец“, която стои плътно зад инициативата. Младежите са превърнали един запустял терен в плодородна земя. Произвеждат цветя и зеленчуци. Теренът е предоставен от Община град Добрич. Според Мария Методиева инициативата е започвана няколко пъти, но в по-малък мащаб. Инициаторите са си представяли една оранжерия в малко дворче с няколко човека, които се грижат за продукцията. Сега оранжериите са повече и теренът – немалък.
Мария Методиева подчерта, че по Закона за социалните предприятия инициативата не отговаря съвсем на условията, но въпреки това участниците в тази идея я определят като социално предприятие. „Но какво по-социално от това, ако едно нещо съществува единствено и само в удобство на хората с увреждания“, каза тя. Всичко тръгва от едно изоставено и запустяло място, покрито с бурени и камъни. Сега там се произвеждат лук и чесън, домати, краставици и тиквички, съвсем скоро и зеле. Още през пролетта „Чудната градина“ предлагаше също цветя. Активно се работи от месец март. Продукцията може да се открие на различни щандове в града - пред Общинския младежки център „Захари Стоянов“, на Централния кооперативен пазар, понякога пред църквата „Св. Георги“ и всеки четвъртък - на фермерския пазар в АЕМО „Старият Добрич“. Всеки би могъл да посети „Чудната градина“ и на място. Тази седмица продукцията от цветя се предлага с намаление и промоцията ще продължи до изчерпване на цветята. „Чудната градина“ се управлява от фондацията и всички постъпления се използват за реинвестиране, за да може да се поддържа и разширява дейността. Най-новата придобивка е тракторче, осигурено на добра воля чрез две кампании. Дейността се финансира и от средства по спечелени проекти - за най-добър бизнес план през миналата година и по два обучителни проекта, по които участниците са придобили знания и умения. Работата се осигурява по два проекта на Агенцията по заетостта. По първия проект е осигурена работа на девет души, по вторият проект - и на лица с умствени увреждания. Общо хората, които работят в „Чудната градина“, наброяват 21. Съвсем скоро ще се присъедини още един човек. Най-младият е на 19 години, най-възрастният - на 54.
Според Мария Методиева хората, с които работи, са искрени, много позитивни. "И макар че тук в нашата градина работят само хора с дефицити, няма нищо по-вълнуващо от това да видиш как човек с някакъв вроден дефицит може да превъзмогне себе си, да се чувства полезен и да бъде по-работлив и ценен в случая от множество други хора без увреждания, които примерно не знаят как да осмислят живота си“, посочи тя. По думите ѝ хората от „Чудната градина“ са разпознаваеми по табелите, облеклото и най-вече по усмивките.
Жулиета НИКОЛОВА