„В началото на годината в галерия „Тихото гнездо” беше представена изложбата „Избрано” - живописни платна на водещи български художници от IXX в. и XX в. Това са Христо Цокев, Владимир Димитров – Майстора, Дечко Узунов, Найден Петков и др. Тази изложба е реализирана съвместно с Художествена галерия „Христо Цокев” в Габрово и е посветена на годината на Европейското културно наследство, една инициатива на ЕС, насърчаваща повече хора да откриват и изучават културното наследство на Европа, създавайки чувство за принадлежност към общото семейство. Тази година „Дворецът“ показа на многобройните си посетители и уникален артефакт - нефритен амулет от XIV в., открит през 2017 г. при археологически разкопки на нос Калиакра", посочи Михайлова.
По думите ѝ „Златните страници на българската илюстрация. Илия Бешков и учениците му” е друг значим акцент в културния календар на ДКИ-КЦ „Двореца“ през годината. Тя добави, че изложбата е реализирана като част от националните културни прояви по време на българското председателство на Съвета на Европейския съюз. „В експозицията бяха включени 96 произведения на значими български графици и илюстратори от средата на 70-те и 80-те години на XX в. - Илия Бешков, Иван Кожухаров, Иван Кьосев, Наум Наумов, Никола Хаджитанев, Симеон Венов, Дарина Пенкова, Стоимен Стоилов и Тодор Цонев, работили над оформлението на българска и преводна детска книга, историческа и възрожденска българска литература, световен епос, поезия и български фолклор", каза още Михайлова. По думите ѝ през 2018 г. в изложбените зали на „Двореца“ са представили множество живописни платна, няколко фотоизложби, експозиция с бронзови пластики и керамични произведения.
„Държавният културен институт отбеляза 24 май с нестандартна изложба, предизвикала огромен интерес. „Моята България” показа българската история и култура чрез захарни творения, пресъздаващи Желязната църква в Истанбул, античния театър в Пловдив, Нимфеума в „Двореца“, лика на Васил Левски, книгата „Под игото“ и други символи на българщината. ДКИ-КЦ „Двореца“ е реализирал през 2018-та и редица изложби извън страната. Това са пътуващата изложба „Вечната красота на Двореца в Балчик”, представена в Българския културен институт „Дом Витгенщайн” във Виена и в българското посолство в Берлин по специална покана на посланика ни там Ради Найденов", добави тя. Поводът за това представяне е бил краят на българското председателство на Съвета на ЕС. „Тази година Културният институт бе домакин на две тематични седмици – чешка и италианска, отбелязани с изложби и концерти. Бе организирано представяне на две книги през годината – „Добър вечер, столетие мое” на актрисата Стоянка Мутафова и „Пътуване” с автор Анелия Хохварта, български лекар. Тя живее във Виена повече от 26 г., нейната книга е със социален принос, защото всички приходи от закупуването й се предоставят за каузата „Локомат за България“, допълни Михайлова.
Жулиета НИКОЛОВА