Добрич. Интерактивната изложба „Народна астрономия и метеорология“ ще бъде представена в Музея в парк „Св. Георги“, съобщиха от Регионален исторически музей – Добрич. Изложбата илюстрира народните представи за звездното небе, слънцето, луната, звездите и кометите, както и за метеорологичните явления като дъжд, сняг, светкавици, мълнии, дъга, мъгла, роса, облаци, вятър и др. Изложбата ще бъде открита на 20 март от 17.30 часа в Музея в парк „Св. Георги“. Пресконференция по повод изложбата ще бъде организирана на 20 март от 11.00 часа в Музея.
Народната астрономия включва вековни наблюдения на предците ни върху звездите и съзвездията, откриване на космически цикли, които имат въздействие върху растежа и живота на земята. Народната метеорология се състои в предсказването на времето по растенията, животните или природните явления.
Организатори на изложбата са регионалните исторически музеи в Пловдив и Добрич. Етнографският музей в Пловдив съхранява народната материална култура, но също така пази народните традиции, вярвания и обичаи, като ги представя по актуален и интерактивен начин.
Публиката може да се докосне до светогледа на предците ни като усети мъглата като Змей, бълващ дим от ноздрите си, да види как на Гергьовден всяка капка става на жълтица, да срещне Голямата мечка и да научи много интересни методи за познаване на времето по природни явления, растения и животни, да се научи как се правят гадания и магии, да преоткрие съзвездията по интерактивен макет на северната небесна полусфера, да се забавлява с гатанки, приказки, и още много други интересни неща.