Добрич. Ниска е степента на риск по оценка на комисия, проверила язовири, реки и дерета в област Добрич, съобщихат от пресцентъра на Областна администрация – Добрич. В изпълнение на заповед на областния управител Красимир Кирилов 10-членна комисия с председател заместник-областния управител Красимир Николов и представители на институции и общини е извършила проверка на язовири, реки и дерета на територията на област Добрич. След направения обход и оглед е изготвен доклад до областния управител. Проверката на язовирите е установила, че навсякъде се поддържат ниски нива и водоемите имат свободни обеми. С помощта на операторите на язовирни стени повечето от съществуващите аварийни планове на язовирите са преработени в съответствие с последните изисквания на нормативите. Отбелязва се още, че във връзка с промените в чл. 35 от Закона за защита при бедствия е отпаднало изискването за изграждане на Локална система за оповестяване (ЛСО) на повечето язовири на територията на областта. За язовири „Одринци“, „Малка Смолница“, „Смолница 2“ и „Плачи дол 2“, разположени над населени места, са дадени предписания за проектиране, съгласуване и изграждане на такава система със срок 15 април 2019 г.
В добро техническо и експлоатационно състояние са язовирните стени и съоръженията към тях, държавна собственост, експлоатирани от „Напоителни системи” ЕАД клон „Черно море” Варна, въпреки недостатъчния персонал, се посочва още в доклада. По отношение на реките и деретата в населените места Комисията, извършила проверката, докладва, че в повечето от обходените населени места е извършено почистване на прорасли в деретата дървета и храсти, но има и участъци, обрасли с растителност. Извършено е и продълбочаване на най-критичните участъци около мостове и водостоци. Извършеното почистване от растителност и продълбочаване в част от населените места, подобрява проводимостта, но се препоръчва възлагане и изработване на проекти за корекции в населените места, а в критичните участъци такива да се изработят и за извън урбанизираните територии на база хидроложки и хидравлични изчисления. Отчетено е, че част от съществуващите корекции на реки и дерета в населените места не се поддържат на необходимото ниво. По отношение на река Добричка, преминаваща през град Добрич, в доклада е отбелязан като съществен проблемът за осигуряване на проводимост на реката, състоянието на облицовката и особено дъното на голяма част от участъците на старата облицована корекция. Необходимо е осигуряване на средства за ремонт и реконструкция, посочват от Комисията и допълват, че не трябва да се допуска преминаване на нови комуникации през светлото сечение на корекцията, както и депониране на насипи в близост до сервитутите на реката. Проверката е констатирала не добро поддържане на река Голямата (Екренска) в с. Кранево.
Обходът е установил, че облицованата корекция на реката отново не се поддържа на необходимото ниво и голяма част от дъното е обрасло с влаголюбива растителност. По отношение на състоянието на реките и деретата в областта извън населените места, Комисията докладва, че в голяма част от случаите речното русло представлява широка долина, с не добре оформено речно корито, заето с обработваеми площи. Забелязва се все по-голямо сгъстяване на дърветата и разширяване на самозалесяването на руслата на водосборните дерета в някои участъци, но към този момент това не пречи на проводимостта и не създава предпоставки за големи подприщвания. Направени са препоръки за вземане на мерки с цел недопускане влошаване на състоянието. Общата оценка с направените препоръки за състоянието на реките и деретата в населените места и извън тях е задоволителна, се посочва в доклада. Комисията е обходила мостове и водостоци по републиканската и общинската пътна мрежа и са установили почти навсякъде, че са почистени и с добра или задоволителна проводимост. С цел превенция и недопускане на възникване на аварийни ситуации, на директора на Областно пътно управление - Добрич се препоръчва по отношение на пътните съоръжения в обхвата на реки и дерета да се извършват текущи огледи от техническите ръководители от Районните пътни служби, за да се следи състоянието на съоръженията.