Добрич. В Общината бяха представени на пресконференция дейностите по проект „Реконструкция и обновяване на образователната инфраструктура в Добрич – I“, предаде кореспондентът на Радио „Фокус” – Варна. Проектът се осъществява по Оперативна програма „Региони в растеж“ за периода до 2020 година по процедурата за изпълнение на интегрирани планове за градско възстановяване.
„Обхванати са в първата фаза на дейностите няколко училища – Природо-математическа гимназия (ПМГ) „Иван Вазов“, Езикова гимназия (ЕГ) „Гео Милев“ и Детска градина №32 „Зорница”. ОУ „Христо Ботев” също ще бъде ремонтирано, но там дейностите ще започнат по-късно", съобщи зам.-кметът „Хуманитарни дейности“ д-р Емилия Баева.
„Строително-монтажните дейности ще започнат през февруари и се очаква да приключат до края на годината", съобщи ръководителят на проекта Добринка Михова.
Според кмета Йордан Йорданов, Общината няма да прави компромис с качеството на използваните материали и на строителните дейности. Той подчерта, че това е само началото на обновяване на образователната инфраструктура в град и амбицията на екипа му е нещата да се правят реално, не да бъдат единствено заявени намерения и всичко, което се създава, да бъде осъществено с постоянство и отдаденост.
Общата сума на проекта е 6 193 021 лв. До момента има подписан договор в края на миналата година, сформиран екип от 13 души специалисти, проведени са процедури по Закона за обществените поръчки. Предстои единствено за ОУ „Христо Ботев“ офертите да бъдат отворени скоро. Това е най-голямото основно училище в града и там по думите на директора му последно мащабен ремонт е правен някъде през 2001 година. Същото важи и за ПМГ „Иван Вазов“, където има направен ремонт през 2002 година. В детска градина „Зорница“ единствено е подменена дограма на прозорци през 2007 година. За всяко училище изпълнителите са различни както за ремонтните дейности, така и за строителния надзор. След направената рехабилитация на сгради, отоплителни инсталации, след ремонт на фасади, покриви и прилагане на мерки за енергийна ефективност и достъпност на средата, се очаква ефектът от подобренията да бъде постигнат за общо 2 388 деца в тези учебни заведения. Там работят 175 педагози и 73 души непедагогически персонал. Общината се надява с финансиране на дейностите да се подобри визията на града, да се реализират икономии през отоплителния сезон и да се предлага образование с по-добро качество, на съвременно ниво. Днес бе направена първа символична копка в двора на ПМГ „Иван Вазов“. Реално дейностите по ремонт ще започнат около 6 февруари. През тази година сред приоритетите в Общината е образованието. Това е видно от заложените средства в проектобюджета и Капиталовата програма. Предстои предложенията да бъдат приети на утрешната редовна сесия на Общинския съвет.
Жулиета НИКОЛОВА