Добрич. Около 500 тона семена е подготвил и реализирал на пазара през миналата година Добруджанският земеделски институт (ДЗИ) край Генерал Тошево. Това съобщи за Радио „Фокус” проф. Генчо Милев, зам.-директор на института. Проф. Милев отбеляза, че поради появата на голяма конкуренция към края на 90-те години на 20-ти и началото на новия век, оттогава досега количествата семена, които ДЗИ предлага, са значително намалели. По думите му конкуренцията се създава както от български, така и от чуждестранни частни фирми. Преди време институтът е произвеждал до 3000 тона семена пшеница годишно. Цената за тон сега е 850 лв. без ДДС. Предлагат се и базови семена от предходни години на цена 600 лв. за тон.
Българският пазар остава за момента най-големият за института. След него се нарежда турският, като традиционно от около 10 години между 4 и 5 фирми от Турция проявяват сериозен интерес към продукцията на Добруджанския земеделски институт. Проф. Милев посочи, че част от сортовете са на изключителна лицензия, друга – на частична. По линия на научния обмен има интерес и от други страни, но става въпрос за малки количества семена, което не е с търговска цел.
Добруджанският земеделски институт е най-голямото звено в системата на българската Селскостопанска академия. Той е със статут на национален научно-изследователски център за селекция и агротехника на полски култури. Основните дейности на института са създаване на нови усъвършенствани зърнено-житни и бобови култури, сортове и хибриди слънчоглед и разработване на съвременни технологии за отглеждането им, създаване на нови биотехнологични методи в селекцията на полски култури, събиране и изследване на генетични растителни ресурси, производство на предбазови и базови семена с гарантиран произход и качество и отглеждане на елитни породи разплодни животни.
Жулиета НИКОЛОВА