Варна. Медицински експеримент за това как се е отразявала суровата морска среда на древните мореплаватели от Египет, идвали по нашите земи за желязо, предстои да проведат учени от Медицинския университет във Варна по време на експедицията „АБОРА IV“. Засега техен доброволец е археологът Теодор Роков, който е единственият българин в екипажа с представители на осем държави. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ – Варна ръководителят на Катедрата по Медицина на бедствените ситуации и морска медицина в Медицинския университет в града доц. Димитър Ставрев.
„Нашето участие в експедицията ще е да извлечем медицинската информацията преди, по време и след плаването. Какво се случва с тези древни мореплаватели. Ще направим един изходен анализ ако успеем да намерим подходящи апарати, които да проследят физиологичните процеси по време на плаването. След приключване на експедицията ще видим как му се е отразило плаването през три морета на този примитивен кораб, всъщност той не е бил примитивен, а съвършен“, обясни доц. Ставрев. Той посочи, че в момента се готви за експедицията като събира данни за предишни морски експерименти по света.
„Намерил съм протоколите и експерименталните данни от дълбоководния морски дом „Шелф 1“. Намерил съм също данните на д-р Гарабед Томасян от експериментите му със спасителни съдове. Имам информация и от първия такъв подводен дом „Хеброс 67“. Тук имаме и чисто варненски експедиции. Имам контакт с Дончо Папазов, който е най-дългогодишният участник в морски експерименти за оцеляване на море“, допълни доц. Ставрев.
Диана СТОЕВА