Варна. Издадохме първата книга от поредицата „Страници от историята на медицината във Варна“. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ – Варна доц. Емануела Мутафова, бивш декан на Факултет по обществено здравеопазване в Медицинския университет във Варна. Първият том се казва „135 години Варненско медицинско дружество“, като скоро се очаква и издаването на втория.
„Това е една книга, която със съдържанието си обогатява знанието ни за миналото на Варна, на здравеопазването и медицината във Варна. Като естетика, това е едно библиографско издание, което би било бижу във всяка библиотека“, обясни доц. Емануела Мутафова. Според нея част от най-интересните документи, открити по време на търсенето, са чернови на първия устав на Варненското медицинско дружество от Държавния архив, а едно от големите признания за цялостната дейност на организаторите идва от посланика на Литва за България и Румъния. Името на д-р Йонас Басанавичус се свърза с активния български политически живот, като заедно с това е ключова фигура в постигането на независимостта на Литва и националното възраждане на страната. „Посланика сподели и споделя във филма, изключителната си благодарност за това, че ние във Варна сме съхранили памет и уважение за този човек, който е патриарх за литовската държава“, каза още тя.
Специалисти от медицинския университет са подпомогнали и честванията по повод 100 годишнината на на д-р Йонас Басанавичус в Литва. Те са изпратили документален филм и отрити документи за живота на дееца в България на литовските си колеги. Медицинският университет продуцира и кратък документален филм за учредяването на дружеството и неговата дейност в морския град. „Филмът разказва за тези времена по един много е интересен и художествен начин, но се базира на научни доказателства и факти“, поясни още доц. Емануела Мутафова. Основано на 10 декември 1883 г., Варненското медицинско дружество е едва второто такова в България, след създаденото три години по-рано Физико-медицинско общество в София.
Бояна АТАНАСОВА