София. „Булгартрансгаз“ ЕАД отвори ценовите предложения на участниците в открита процедура по Закона за обществените поръчки -„Доставка на необходимите материали и оборудване, инвестиционно проектиране - фаза работен проект, изграждане и въвеждане в експлоатация на обект: „Разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз” ЕАД паралелно на северния (магистрален) газопровод до българо-сръбската граница”, етап: „Линейна част“.
Обществената поръчка беше открита в края на миналата година. Прогнозната ѝ стойност е 2.286 млрд. лева без ДДС. Поръчката беше обявена във връзка с наличието на възможност за разширение на газопреносната мрежа на „Булгартрансгаз“, с цел повишаване сигурността на доставките на природен газ за България, за съседните страни и региони, така също и за утвърждаване на ролята на страната като газоразпределителна страна в региона на ЕС.
При откриването на офертите стана ясно, че три компании са заявили ценови предложения по процедурата, но един от участниците не беше допуснат да продължи участието си. Това е унгарското обединение от компании от Industries Fovallalkozo Zrt и Industries-KVV Kivitelezo.
Първата компания, която е подала необходимите документи за участие е „ДЗЗД Консорциум - Газово развитие и разширение в България ГРРБ”. Нейната ценова оферта при максимално допустим срок за изпълнение от 250 дни е в размер 2 414 712 667, 85 евро. При максимално допустим срок 615 дни предложената от нея стойност е 1 600 867 584, 88 евро. Втората оферта е на арабско-италианският консорциум „Аркад“. Фирмата предлага при максимално допустим срок от 250 дни цена в размер на 1 288 739 305, 11 евро. Предлагана обща цена при 615 календарни дни е в размер 1 102 203 220, 11 евро.
Пред журналисти изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов увери, че в края на месеца обществената поръчка ще бъде финализирана, като окончателно ще се избере класирането на фирмите-участници. Той отбеляза, че един от участниците в процедурата предлага цена, която е в рамките на прогнозната стойност. „И при двата варианта за срокове, които сме заложили в обществената поръчка, се предвижда природен газ да бъде подаден от България към Сърбия към края на тази година, именно от 1 януари 2020 г.“, заяви той. „При единия вариант за изпълнение на проекта в рамките на 615 дни, сме поставили условие за 250 дни да бъде изградена инфраструктура от около 308 км- от съществуващата наша компресорна станция на Полски Сеновец до българо-сръбската граница. В този първи етап ще използваме съществуваща инфраструктура“, обясни Владимир Малинов. Той уточни, че компаниите, които са заявили участие в обществената поръчка нямат подизпълнители. „Сумата от 250 млн. лв. които газовият оператор трябва да изплати авансово на спечелилата поръчката компания ще бъдат осигурени“, допълни той.
Даяна ДЮЛГЕРОВА