София. Две оставки в кабинета заради скандала с апартаментите на управляващи вече са факт. Министърът на правосъдието Цецка Цачева е провела среща с премиера Бойко Борисов, след която е подала оставката си. По искане на министър-председателя и зам.-министърът на младежта и спорта Ваня Колева се раздели с поста си.
Пред журналисти в Стара Загора Цачева обясни, че според нея, докато вървят проверките на КПКОНПИ и на ВКП не е редно да изпълнява функциите си на министър на правосъдието. Тя припомни, че в петъчния ден еднолично е сезирала компетентните институции с искане да бъдат извършени проверки по отношение на придобитото от нея недвижимо имущество, което означава, че няма никакви притеснения за извършени престъпления. Цецка Цачева подчерта, че върху нея не е бил оказван никакъв натиск от страна на премиера Борисов.
Според лидера на ПП "Атака" Волен Сидеров решението на Цачева е морален акт. Сидеров отчете, че по този начин се показва, че на обвиненията се отговаря с оставка. Председателят на ВМРО Красимир Каракачанов посочи, че няма да е проблем оставката на Цачева за стабилността на правителството. Според него решението на Цецка Цачева си е нейно и е ясно, че трябва да бъде избран нов министър. На въпрос дали трябва и Цветан Цветанов да подаде оставка, лидерът на ВМРО заяви, че не може да каже.
Темата бе коментирана и от вицепрезидента Илияна Йотова, която заяви, че въпросът вече не е в аргументите, които ще изложи Цецка Цачева, а в аргументите, които ще защитят ГЕРБ, мнозинството и министър-председателят. По думите ѝ оставката винаги е индивидуален акт. Тя отговори с "не" на журналистически въпрос зависи ли авторитета на един лидер от броя на апартаментите. Лидерът на "Воля" Веселин Марешки заяви, че оставката на правосъдния министър Цецка Цачева е добър повод за премиера Борисов да направи по-голям ремонт на кабинета. По думите му това може да бъде в посока правителството да заработи много по-ефективно по дневния ред на хората.
Агенция "Фокус" припомня: Темата за апартаментите на управляващи политически фигури е водеща през последните няколко дни. Сагата започна с двата апартамента на председателя на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. За имотите му беше внесен сигнал до прокуратурата от гражданско сдружение „БОЕЦ“. БСП веднага настояха НАП и КПКОНПИ да разследват случая и премиерът Бойко Борисов да вземе отношение. По-късно се появи информация, че една и съща фирма е продала на по-ниски от пазарните цени апартаменти и на министъра на правосъдието Цецка Цачева и на председателя на Комисията по културата и медиите Вежди Рашидов, както и на заместник-министъра на спорта Ваня Колева. Президентът Румен Радев също взе отношение по темата и заяви, че случаят с апартаментите на управляващите далеч надхвърля обхвата на една имотна сделка, защото пряко рефлектира върху доверието в политическата класа и държавността. От ГЕРБ съзряха в изказването начало на предизборна кампания.
КПКОНПИ се самосезира за покупката на имоти от Цветан Цветанов, Цецка Цачева, Вежди Рашидов и Ваня Колева. Комисията започна проверка по медийните публикации и по сигнала на неправителствена организация за покупката на апартаменти. От Антикорупционния орган съобщиха, че ще се изследват всички данни и обстоятелства, публикувани в медиите, включително пазарните цени на визираните имоти, произхода на средствата за покупката им, както и търговия с влияние и конфликт на интереси при приемането на законодателни промени от страна на Народното събрание. Ще бъде проверена и дейността на фирмата продавач „Артекс инженеринг“ АД, както и нейното евентуално участие в обществени поръчки. Комисията ще проверява сделките на фирмата, ще изиска данни и за получените разрешения за строителство. КПКОНПИ ще провери дали има лица от политически партии, свързани с фирмата, както и дали са правени предизборни дарения.