С края на празненствата по случай новата година политическите ангажименти се връщат в дневния ред. Постпразничното внимание е насочено към македонския парламент и сесия номер 75, насрочена за 9 януари, с четири точки от дневния ред: утвърждаване на проектоизмененията в Конституцията, приемането и обнародването им, както и гласуване на закон за тяхното прилагане.Това е последната фаза от конституционните промени, предвидени в споразумението от Преспа, и последното задължение, което трябва да бъде изпълнено за неговото прилагане.
Писмо от Столтенберг
Динамика има и в Атина, където са в очакване македонския парламент да изпълни поетите ангажименти по-рано от планираното. „Възможно е ратификацията на Договора от Преспа да приключи преди датата 15 януари. Гласуването (за промени в конституцията и т.н.) може да се извърши дори в деня на започване на пленарната сесия, като се има предвид обявеното от опозиционното ВМРО-ДПМНЕ блокиране на обсъждането. Ускоряването на стъпките от македонската страна е в пълна координация с ритъма, който НАТО желае ”, пише водещият атински ежедневник Kathimerini, цитиран от медията.
„Има писмо от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, което призовава за приключване на всички процедури в двете столици до 15 февруари 2019 г.", се казва в доклада на вестника, като се добавя, че писмото ускорява и активира процедурите в Атина.
Говорителят на гръцкото правителство Димитрис Цанакопулос обяви: „Премиерът Ципрас след ще реши кога споразумението от Преспа ще бъде представено за ратификация в гръцкия парламент". Той обясни, че необходимите „парламентарни комбинации за ратифицирането на договора са в ход и че те са интензивни".
Миналата седмица и гръцки дипломатически източници на всекидневника „Елефтерос Типос" изразиха очакване, че Преспанското споразумение между Атина и Скопие ще влезе в процедура по ратификация в гръцкия парламент още през януари. Имайки предвид това, гръцките медии твърдят, че ако процесът в Скопие приключи успешно, „топката веднага ще бъде прехвърлена на гръцка територия".
Споразумението за разрешаване на спора за името, подписано в Псарадес, от гръцката страна на езерото Преспа, бе парафирано от външните министри на Македония и Гърция - Никола Димитров и Никос Коциас. „Горди сме, защото избрахме решение, което ни обединява", заяви тогава македонският премиер Заев. Гръцкият му колега Ципрас отбеляза: „Ние сме тук, за да заличим раните, които времето ни остави, за да отворим пътя за мир, братство и растеж".
Гръцките медии цитират източници, според които „министър-председателят Ципрас е осигурил мнозинство в парламента за споразумението на Преспа". И бившият ръководител на гръцката дипломация Никос Коциас изрази увереност, че в гръцкия парламент има мнозинство за ратифицирането на Договора от Преспа.
Последната съпротива
Опозиционната ВМРО-ДПМНЕ вече обяви, че няма да участва в последната фаза от конституционните промени. „Процесът за конституционни промени и дебатът по тях е фарс и депутатите на ВМРО-ДПМНЕ няма да участват в третата им, финална фаза. Тези предложения допълнително поляризират ситуацията, виновни за това са Заев и сегашното правителство”, заяви лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Христиан Мицкоски в интервю за прищинския вестник Koha Ditore
Източници от македонското правителство потвърдиха, че се очаква гласуването по Договора за Преспа и ратифицирането на протокола за членството на Македония в НАТО в Атина да се проведе в един и същи ден. Те смятат, че процесът ще бъде завършен успешно в Скопие – в парламента ще има мнозинство „и дори повече“.
Запитан за това какво е усещането днес, няколко месеца след подписването на споразумението с Гърция, външният министър на Македония Никола Димитров заяви: „Без триумфалност, а спокойно, сигурно, достойно и с чиста съвест взехме най-доброто за Македония. При дадените обстоятелства ние абсолютно постигнахме възможно най-доброто. Имаше моменти на дълбоки и трудни въпроси, консултации, но в деня на подписването на споразумението всички дилеми бяха изчезнали“, увери първият дипломат на Скопие.
Той изрази съжаление, че ръководството на опозицията реши да не участва активно в референдума, предвиден в тяхната партийна програма.
„С това отговорността беше прехвърлена на парламента, създавайки допълнително предизвикателство и задължение за подкрепа за договора. Моментът е исторически и изисква голяма мъдрост, отговорност и визия на всички заинтересовани страни в процеса (...) Убеден съм, че при справедлива политика и прозрачност повечето граждани и от двете страни ще зададат един и същ въпрос след няколко години: Защо не направихме това по-рано?“, категоричен бе Димитров.
Но противниците на Договора от Преспа подготвят последните си действия, за да изразят своята съпротива. „Македония бойкотира" организира протест пред дома на депутат от независима опозиционна група, който гласува за откриване на процеса на конституционни промени. Протест се очаква и на 9 януари, в деня, когато парламентът ще започне пленарната сесия за последната фаза от конституционните промени.
Превод и редакция: Тереза Герова