Москва. Отмяната на 100 процентовите мита, които Прищина въведе за сръбските стоки според Белград е задължително условия за продължаване на преговорите по „нормализация на отношенията“ и за търсене на компромисно решение за Косово и Метохия, предава руската агенция EA Daily.
Това за пореден път е подчертал президентът на Сърбия Александър Вучич в интервю за агенция Блумберг по време на Мюнхенската конференция за сигурност.
За методите, с които Белград може да повлияе на Прищина и да я накара да отмени митата, как вижда ролята на Русия в разрешаване на косовския въпрос разказва пред EA Daily представителят на движението на косовските сърби „Отечество“ Марко Якшич.
Разкажете за актуалната обстановка на север в Косово и Метохия. Колко силно се отразиха митата на сръбското население?
Сръбското население в северната част на Косово не е заплашено от митата, които Прищина въведе, тъй като то получава стоките по заобиколен път. Митата не са основният въпрос, който вълнува сърбите в Косово и Метохия.
Главният въпрос е преди всичко, свързан с формирането на армията на Косово. За съжаление, властите в Белград почти не споменават за него. Като условие за продължаване на диалога с Прищина те говорят за отмяна на митата, но нищо не споменават за отмяна на решението за създаване на армия в Косово. Именно тази армия е истинската заплаха за сърбите в северно Косово, както и за сърбите на юг от река Ибар.
От друга страна, щом веднъж отворихме дума за митата, ще кажа, че Белград притежава ефективни методи, за да повлияе на тяхната отмяна. Достатъчно е да предприеме ответни мерки и да въведе 100-процентово мито при транзита на стоки, които идват от Словения, Хърватия и Унгария към косово и Метохия през централна Сърбия. Това ще се окаже сериозен удар по икономиката на сепаратистко Косово.

Неотдавна Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че Силите за сигурност на Косово (ССК) нямат право да навлизат в северните райони без съгласието на КФОР. До колко тези думи могат да ви дадат чувство за сигурност?
Това не гарантира сигурността ни. Говори се, че за създаването на армия на Косово се е съгласил лично Александър Вучич по време на едно от тайните срещи с лидера на сепаратистите Хашим Тачи. Затова и по време на заседанието на СС на ООН, когато се обсъждаше създаването на косовска армия той искаше само отмяна на митата върху сръбските стоки, а не и това решение.
От друга страна, заявление, че ССК нямат право да ходят на север без разрешение на КФОРС, поставя сърбите, които живеят на юг от р. Ибар в неравноправно положение. Белград също настояваше за това. Така той фактически раздели косовските сърби на „северни“ и на „южни“. Така северните той се опитва да защитава, а с южните армията на Косово може да си прави каквото си иска.

Как косовските сърби ще се отнесат към действията на Русия, ако тя подкрепи т. нар. компромис между Белград и Прищина?
Под компромис между Белград и Прищина се подразбира, че от Сърбия ще бъде отнет голям къс територия, което ще даде възможност да се създаде „Велика Албания“ и за приемане на Косово в НАТО. Възниква въпросът – действително ли Русия има интерес да поддържа подобно съглашение?
От друга страна, не само косовските сърби, но и всички сърби, които живеят на тази планета, ще бъдат ужасно разочаровани от подобна стъпка на Русия. Косово е мястото, на което се е зародила сръбската нация. Ако Русия поддържа подобен компромис, тогава цялата вяра, която сърбите хранят към Русия, просто ще се изпари.

В косовските градове, където живеят сърби, неотдавна се проведоха протести на опозицията под девиза „Един от пет милиона“, които вече много седмици се организират в Белград и в други гардове на централна Сърбия. Защо част от сърбите от Косово и Метохия решиха да се присъединят към това протестно движение?
Искам да подчертая, че политическата позиция на „Съюза за Сърбия“, организатор на протестите, по адрес на Косово и Метохия е много по-близка до руските интереси отколкото е официалната позиция на властите в Белград начело с Александър Вучич. В програмата на «Съюза за Сърбия» ясно е написано, че разделяне на Косово не трябва да има, че решението на косовския въпрос трябва да стане въз основа на Резолюция 1244 СС на ООН и конституцията на Сърбия и че изобщо не трябва да се допуска търговия с тази територия.
Струва ми се, че тези протести ще възпрат Александър Вучич в намеренията му да предаде Косово. Това е един от факторите. Втори фактор – това е позицията на Сръбската православна църква. Ако Русия на свой ред убедително бе напомняла, че вече 20 години нейната позиция е, че Резолюция 1244 на СС на ООН е основополагаща при разрешаване на въпроса със статута на Косово и Метохия, то Вучич нямаше да намери смелост да се откаже от Косово.

Превод и редакция: Ивелина Ватова