Букурещ. Акционерите на румънския „Трансгаз“ не одобриха инвестиционния план на дружеството до 2027 г., а операторът на румънската газопреносна система отказа втората фаза от изграждането на газопровода BRUA (България - Румъния - Унгария - Австрия), докато доставчиците не запазят достатъчно обеми. Проектът, който е европейска алтернатива на „Турския поток”, няма достатъчно газ, коментира руската информационна агенция EA Daily.
„Трансгаз" обяви официално, че акционерите не са одобрили 10-годишния инвестиционен план на компанията от 1,9 милиарда евро. Против са се изказали собствениците 80.9% от акциите. Основното в плана е изграждането на инфраструктура за доставка на газ от България и Румъния до Унгария и Австрия с обща стойност от 1 милиард евро и газопровод от черноморските находища на Румъния с връзка с BRUA. Тя ще струва 360 милиона евро. 58% от акциите на „Трансгаз“ са собственост на Министерството на икономиката на Румъния и акционерите поискаха по-подробна информация за инвестициите.
Преди това през февруари румънският оператор GTS обяви, че няма да задвижи изграждането на втория етап на BRUA, докато доставчиците не резервират достатъчно обеми.
Сега „Трансгаз" изпълнява първия етап на строителството на стойност 478 милиона евро, който трябва да бъде завършен в края на 2019 година. Става въпрос за газопровод с дължина 479 км и две компресорни станции. След първия етап Румъния ще може да доставя 1,75 милиарда кубически метра природен газ годишно до Унгария и Австрия. Цялостното изпълнение на проекта предполага увеличаване на капацитета до 4,4 милиарда кубически метра. Презентацията на оператора на румънската GTS гласи, че източниците на газ ще бъдат находища в румънския сектор на Черно море и Южния газов коридор от Азербайджан. От него се планират доставки на синьо гориво през България. „Целта за диверсифициране на източниците за доставка на газ за европейските страни ще бъде постигната“, уверяват в презентацията на „Трансгаз“.
Според материалите на румънската компания, публикувани през февруари, доставчиците на газ са запазили само около 40% от мощностите за втория етап (1 милиард кубически метра от 2,6 милиарда). Затова в румънския „Трансгаз" и унгарската ФГСЗ обявиха отрицателен резултат от тестовете и провеждането на нови. Ако няма допълнителни резервации, няма причина да се увеличава капацитета на BRUA, заявиха представители на румънския GTS.

Превод и редакция: Тереза Герова