Истанбул. Организацията на ислямското сътрудничество (ОИС), след срещата на Изпълнителния комитет в Истанбул, призова ООН и други международни и регионални организации да обявят 15 март за Международния ден срещу ислямофобията, предава руската информационна агенция Евразия EADaily, позовавайки се на турското издание Hürriyet.
Изпълнителният комитет на ОИС проведе извънредно заседание, за да обсъди стъпките на ислямския свят в отговор на терористичната атака от 15 март в две джамии в новозеландския град Крайстчърч.
ОИС поиска от генералния секретар на ООН да засили борбата срещу ислямофобията в света. Окончателната декларация на Изпълнителния комитет на организацията призовава за „свикване на специална сесия на Общото събрание на ООН и обявяване на ислямофобията за форма на расизъм“, както и за назначаване на специален докладчик на ООН за наблюдение на борбата с ислямофобията.
В допълнение, комюникето призовава изпълнителния директор на ООН да гарантира, че се предприемат подходящи мерки в социалните мрежи. „ОИС иска от генералния секретар (ООН) да се съсредоточи върху мониторинга на социалните медийни платформи като „Фейсбук“, „Туитър“ и „Инстаграм“, за да предприеме организационни и технически мерки за филтриране и забрана на съдържание, което подтиква към насилие и омраза срещу Мюсюлманите”, се казва още в текста на документа.
Австралийският гражданин Брентън Тарант откри стрелба по време на сутрешната молитва в две джамии в новозеландския град Крайстчърч. Австралийският терорист изповядва ултрадесни и неонацистки възгледи. Няколко минути преди атаката, „манифестът" на Тарант бе изпратен на електронната поща на кабинета на министър-председателя на Нова Зеландия, Джасинда Ардърн. В документа от 87 страници Тарант очертава неговите антимюсюлмански и антиимигрантски възгледи.

Превод и редакция: Тереза Герова