Атина. Министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас обяви намерението си да поиска вот на доверие, след срещата си с Панос Каменос в имението Максимос и решението на последния да напусне... заедно с половината „Независими гърци“, правителството на СИРИЗА заради предстоящото гласуване за ратификация на договора за името между Атина и Скопие, пише електронното издание на вестник Efimerida.
Премиерът съобщи, че вече се е свързал с председателя на парламента, за да задейства процедурите за вот на доверие, който ще му позволи да завърши конституционния мандат на правителството до октомври 2019 година.
Съгласно задействаната процедура, дебатите ще започнат във вторник, а гласуването ще е в четвъртък.
Ципрас заяви също, че е приел оставката на Каменос и е готов да го направи с всяка дръга оставка, а освен това посочи за нов министър на отбраната началника на Генералния щаб на гръцките въоръжени сили адмирал Вангелис Апостолакис.

Излиза само половината от „Независимите гърци“

Както самият Каменос обяви, Мария Колия Царуша и Костас Кацикис няма да гласуват в полза на правителството на Ципрас и Преспанския договор. С други думи, министър-председателят няма да има проблем да мине и през двата решаващи вота с индиректната подкрепа на бившия партньор в правителството
Всъщност, както отбелязва изданието, Каменос напусна собственото си министерство, но услужи с двамата си заместници, които ще гласуват доверие на Ципрас: Папахристос и Зоурари.

Кои са шестимата, които подкрепят Ципрас?

Ципрас реши да поиска вот на доверие от парламента, тъй като вече има нужните му 151 гласа, пише Efimerida, не без помощта на АНЕЛ. Мнозинството ще бъде формирано с вота на депутати от „Независимите гърци“, „То Потами“ (Реката) и Катерина Папакоста.
Освен 145-те народни представители на СИРИЗА, за вота на доверие ще гласува Катерина Папакоста, заместник-министърът на гражданската защита, която не само подкрепя правителството, в което участва, но обяви желанието си да подкрепи и Преспанския договор. Както заяви тя наскоро, „ще поставя сделката и националния интерес на везните. Ако тя обслужва националния интерес, ще гласувам за нея“.
Друг, който е готов да гласува за оставане на правителството е депутатът от АНЕЛ Танасис Папахристос. Въпреки първоначалните заплахи, той няма да бъде отстранен от партията, както обяви самият Каменос, за да се запази бройката от пет народни представители, нужна на Каменос, за да има парламентарна група.
Министърът на туризма Елена Кунтура все още не разкрива картите си, но е почти сигурно, че ще гласува за Преспанския договор, а и за вота на доверие към правителството от което е част, защото, както посочва вестникът, в последствие ще влезе в списъците на СИРИЗА за следващите избори. Тя не участва в последните процеси при „Независимите гърци“, защото е в чужбина – първо в Канада, а после в Китай.
Още един от депутатите на АНЕЛ, който „се премести“ наляво и се очаква да гласува за правителството е заместник-министърът на регионалното развитие Василис Кокалис, който се качи на самолета и замина за Китай в деня, в който Каменос обяви развода със СИРИЗА.
Освен депутатите от „Независимите гърци“, намеренията си не крие и народният представител от „То Потами“ Спирос Данелис. Още преди много време той обяви, че ще гласува за Преспанския договор, а наскоро призова своята партия да преразгледа позицията си за свикване на предсрочни избори. „Не свързваме Шреспанския договор с оставането на правителството на власт. Не пренебрегваме националния интерес заради политически съображения“, заяви Данелис, като отбеляза, че „правителството не трябва да пада заради Преспанския договор“. Както отбелязва Efimerida, сред журналистите отдавна се говори, че той ще участва в следващите избори от листите на СИРИЗА.
Стигнахме до 150. Кой е 151-ия? Към тези, които подкрепят правителството, трябва да добавим Костас Зурари, който заяви, че не подкрепя и няма да гласува за договора за името, но бе категоричен, че няма да свали правителството на Ципрас при никакви обстоятелства.

Опозицията

След последните събития, опозиционните партии дадоха ясно да се разбере, че ще гласуват срещу правителството на вота на доверие.
„Нова Демокрация“ посочи, че развода между Ципрас и Каменос е „дирижиран“, а Фофи Генимата, от страна на „Движение за промяна“ и Ставрос Теодоракис, от страна на „То Потами“, също бяха категорични, че няма да подкрепят правителството във вота на доверие.

Превод и редакция: Иван Христов