Мащабните проучвания, при които бяха получени близо 77 000 отговора от студенти и служители във висши учебни заведения и над 500 – от организации, измерват и оценяват въздействието на програмата „Еразъм+“ върху основните ползващи се от нея групи. Резултатите дават информация за това как програмата на ЕС помага за подготвянето на младите европейци за новата епоха на цифрови технологии и за изграждането на успешна бъдеща кариера.
Основните констатации от проучванията са:
• „Еразъм+“ помага на студентите да разберат какво искат да правят и да си намерят работа по-бързо.
• „Еразъм+“ увеличава чувството на принадлежност към Европа
• „Еразъм+“ подпомага внедряването на цифровите технологии и приобщаването на социалните групи в по-неравностойно положение
При повечето участващи университети проектите за сътрудничество по програма „Еразъм+“ са ускорили внедряването на цифровите технологии. Използването на новите технологии и на иновативни методи на преподаване и учене спомага за засилването на международното сътрудничество между университетите и техния капацитет да иновират. От своя страна две трети от участващите университети посочват, че европейските проекти са допринесли и за приобщаването и равнопоставеността, във висшето образование, на социалните групи в по-неравностойно положение.