В публикувано днес съобщение Комисията разглежда постигнатото до момента и посочва основните нерешени въпроси, във връзка с които трябва да бъдат предприети действия, като по този начин проправя пътя за бързо постигане на споразумение. Времето тече и всяко забавяне на бъдещия бюджет на ЕС струва скъпо. Ако не бъде постигнато споразумение навреме, ще има неблагоприятни последици за учащите, земеделските стопани и изследователите, както и за всеки друг, който получава средства от бюджета на ЕС. Настоящият дългосрочен бюджет на ЕС за периода 2014—2020 г. беше приет с шестмесечно закъснение, което засегна отрицателно много граждани както в нашите държави членки, така и извън тях.
За да се избегне подобен сценарий, Комисията призовава днес Европейския съвет да изготви пътна карта за постигане на споразумение по дългосрочния бюджет на ЕС през есента и да прикани Съвета да работи приоритетно по този въпрос.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви: Вече са положени сериозни усилия, за да може работата по предложението на Комисията за бъдещия дългосрочен бюджет на ЕС да напредне. Поздравявам Европейския парламент и държавите членки в рамките на Съвета за усилената им работа и ангажираността им. Дойде моментът да ускорим действията. Предвид отбелязаната най-висока избирателна активност на изборите за Европейски парламент от 20 години насам и кампанията, която бе насочена към европейските въпроси повече от всякога досега, 2019 г. е година на обновяване за нашия Съюз. Постигането на споразумение по бъдещия ни бюджет не е аритметично действие. То има за цел да бъдат осигурени бюджетни средства, които съответстват точно на нашите амбиции и приоритети. Залозите са високи, но със смелост и политическа воля съществува възможност да бъде постигнато споразумение до есента.