Есминецът от клас „Зумволт“ с крилати ракети „Томахоук“ бе проектиран и строен под работното име DDG-1000 и струва 7,6 милиарда долара. Новото му име е „Линдън Джонсън“. Ако строителството му трябва да бъде характеризирано, най-подходящите думи за това са – огромни забавяния почти за всичко. Премината са всички мислими и немислими срокове и графици. Корабът ще постъпи в ВМФ през тази есен, но той ще може да достигне предвидените параметри за бойна мощ и готовност чак след две години, през септември 2021 година, т.е. минимум три години по-късно от графика.
По думите на прессекретаря на ВМС на САЩ Колин О‘Рурк, забавянето се обяснява с цял комплекс от многобройни сложни причини, започвайки от техническите проблеми, възникнали в хода на изключително сложното строителство и достигайки до дефицита на специалисти в определени области, необходими за завършването на работите.
С такива темпове, изпълнението на задачата за създаване на флот от 355 кораба до 2034 година изглежда доста проблематично. Напомняме, че в момента ВМС на САЩ наброяват 289 кораба.
Строителството на „Линдън Джонсън“ започна през февруари 2009 година на корабостроителницата Bath Iron Works в щата Мейн, която принадлежи на General Dynamics. Първият кораб от този клас, най-голям след самолетоносачите и технически най-съвременен боен кораб на планетата, бе спуснат на вода в Сан Диего през декември 2016 година.
Стойността на програмата нарастваше със същите бързи темпове, както и продължителността на строителството. Три кораба ще струват повече от 13,2 милиарда долара, ако се вярва на бюджета на Пентагона. Останалите 10 милиарда са за изследователските и други работи.
Предвид огромното количество проблеми, както големи, така и малки, не е много учудващо, че програмата, която според първоначалните заявления трябваше да включва строителството на 32 ескадрени миноносци, се смали до само три кораба. Съответно, с близо 10 пъти намаля и броя на специалните снаряди Long-Range Land Attack Projectiles, с които трябва да стрелят разрушителите от клас „Зумволт“ на разстояние, по-голямо от 100 км. Преди десет години ВМС планираше да закупи 20 хиляди такива далекобойни снаряда, а сега техният брой е намалял до 2400. Но стойността на всеки такъв снаряд се увеличи до половин милион долара (566 хиляди).
От Пентагона обясняват това радикално решение, взето през декември 2017 година, с това, че е взето решение да се променят задачите на „Зумволтите“. Ако по-рано се е предполагало, че тези ескадрени миноносци ще обстрелват укрепленията на противника на брега, т.е. ще поддържат десант, както основно са действали корабите по времето на Втората световна война, то сега, най-вероятно, ще им се наложи да воюват с надводни съдове на противника. Впрочем, командването на ВМС до ден днешен няма единно мнение и не е съвсем ясно, с какво точно ще се занимава най-големият и скъп след самолетоносача надводен кораб. В резултат в момента разрушителят преминава изпитания с две оръдия, които струват половин милиард и се намират в „неактивно състояние“.
Също така не са изненадващи с оглед на всички проблеми и многобройните проблеми и недоработки, съпровождащи „Зумволт“. Така през ноември 2016 година по време на преминаване през Панамския канал неговата главна силова установка се изключи. Морска вода попадна в два от четирите му лагера, съединяващи издигнатите индукционни бордови двигатели на кораба с неговите задвижващи валове. Валовете излязоха от строя и разрушителят се вряза в стената на канала. Впрочем, това не се размина без сериозни щети.
След ремонта и пристигането на мястото на базиране в Сан Диего, на кораба е открит теч в системата за охлаждане на смазката. Причината така и не бе изяснена, затова е напълно възможно проблемът да изникне отново.
Година по-късно, в самия край на 2017 година, на следващия ден след излизането от базата, ескадреният миноносец бе принуден заради отказ на филтровите хармоники, защитаващи чувствителното електрооборудване от нежелателни колебания в мощността, да прекрати изпитанията и да се върне в корабостроителницата в щата Мейн.
Превод и редакция: Иван Христов
Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"