Миналата седмица Санчес се съгласи да участва в един-единствен дебат, насрочен за 23 април, пет дни преди избирателите да излязат до урните. При това първоначално той отказа да участва в дискусиите с представители на новата дясна партия в Испания – „Вокс“ (Vox). Именно с тази си стъпка Санчес разкри стратегията си, коментира изданието.
След множество вътрешни дискусии социалистическият лидер се съгласи в крайна сметка да се яви на дебата срещу обединените ръководителите на Народната партия (НП), „Граждани“ и „Вокс“, за да убеди нерешителните левичари, че тези три партии ще управляват в Мадрид – за ужас на испанците – съгласно думите му.
НП разбра ясно тази стратегия, но нейните лидери смятат, че в крайна сметка тя може да сработи срещу ИСРП. Според тях даването на трибуна на „Вокс“ може да бъде фатална грешка. „Когато левицата създава чудовища, те в крайна сметка може да погълнат лявото пространство в политически спектър“, коментира събеседник на изданието, пожелал анонимност. В НП са уверени, че именно социалистите са помогнали на крайнодесните да спечелят 12 места на изборите в Андалусия през декември чрез тяхната реторика на страха. Дебатът преди общите избори може да доведе до същите резултати, но на национално ниво. Междувременно ИСРП твърди, че „Вокс“ е издънка на НП и поради тази причина социалистите не може да бъдат държани отговорни за успеха на крайнодясната партия.
„Ясно е, че ИСРП се стреми да раздели нашия вот, за да сведе до минимум броя на местата, които ще печелим. Ето защо нашето послание към дясноцентристките избиратели е, че те трябва да оптимизират гласуването си“, поясни източник, близък до лидера на НП Пабло Касадо. „За да бъдем алтернатива, трябва да концентрираме гласуването, така че наистина да означава повече места."
Решението да се включи „Вокс“ в дебата в крайна сметка бе взето от Санчес, въпреки опасенията сред някои от най-добрите му съветници. Една от причините е, че е трудно да се изключи партия, която според анкетите ще спечели повече от 10% от гласовете. Друга причина е, че стратезите на ИСРП възприемат като грешка подобен ход. „По-добре да ги има, за да видят всички испанци какво казват и как реагира НП на това“, поясниха приближени на Санчес.
Междувременно, последните изявления на „Подемос“ свидетелства, че партията трябва да атакува ИСРП, за да възстановят някаква политическа основа.
Превод и редакция: Тереза Герова