Ултиматумът е отправен на 22 май във Вашингтон. „Ако се разрази криза и вашата отбрана не издържи, вашите граждани няма да са много щастливи от това, че сте купували оръжие само от европейски страни“, е предупредил заместник-държавния секретар по въпросите на Европа Майкъл Мърфи по време на бурна среща между страните във Вашингтон. Трансатлантическия скандал се е случил по време на визита в американската столица на комисия от европейски посланици, отговарящи за въпросите на политиката на сигурността. Целта на посещението им е била среща с високопоставени длъжностни лица от администрацията на Тръмп.
Разговорите са имали за цел да сближат позициите на страните след няколкомесечни спорове около нормите на бъдещия Европейски фонд за отбрана и проекти за разработка на т.нар. Постоянно структурирано сътрудничество (PESCO). Според мнението на Вашингтон, европейските правила имат прекалено ограничителен характер (в сферата на интелектуалната собственост, предаването на технологии и контрол над износа) и няма да дадат на американските компании възможност да участват в разработването на европейско въоръжение. Срещата е завършила със сериозен ултиматум, изискващ от ЕС да промени наскоро приетите правила. „Ако нормативите на Европейския фонд за отбрана и правилата на PESCO не се променят, тогава ЕС ще трябва да избира: или да се откаже от използването на най-добрите в света технологически разработки, или да създаде свои собствени“, е предупредил европейските посланици заместник-държавния секретар по въпросите на Европа Майкъл Мърфи.
Целта на Мърфи е да принуди ЕС да избере между рисковете от това да противостои сам на все по-нестабилната среда, или да увеличи значително производствените мощности в рамките на НАТО. Заместник-държавният секретар е припомнил, че след края на Студената война Западът отново се изправя пред враждебни държави. И една от тях (той имаше предвид Русия) има обща граница с ЕС и е пряка заплаха за неговите членове.
Мърфи е предупредил европейските дипломати, че "всяка голяма криза в Европа неизбежно ще изисква намесата на САЩ, Канада, Обединеното кралство и Норвегия". Но тази помощ от съюзниците може да не дойде, ако, както казва Вашингтон, военните планове на ЕС доведат до това военните промишлености на двете страни да не могат да взаимодействат. "Нивото на взаимодействие между нашите въоръжени сили ще намалее, те няма да могат съвместно да провеждат военни действия", добави Мърфи. В заключение заместник-държавният секретар описа гнева на европейската общественост, ако в Стария свят настъпи мащабен конфликт. Това е най-голямата заплаха от Вашингтон, след като Брюксел започна да популяризира идеята за Отбранителен съюз.
САЩ са дали ясно да се разбере: ако ЕС не промени своята отбранителна политика, той ще се защитава със собственото си оръжие, което може да постави Европа в много неизгодно положение.
Източници в Европейската комисия смятат, че напрежението, което възникна по време на срещата на Мърфи с европейските дипломати, е причинено от натиска на Вашингтон. Той се е засилил след като подготовката за създаването на Европейския фонд за отбрана започна да набира скорост, за нуждите на която от 2021 до 2027 г. ще бъдат отпуснати 13 милиарда евро, а първите 34 проекта бяха избрани за изпълнение в рамките на PESCO- от безпилотни летателни апарати до бойни хеликоптери.
Отговорът от Брюксел
През последното тримесечие на 2018 г. Съединените щати за първи път изразиха своите възражения и постигнаха това, че ЕС смекчи предварителната разпоредба относно стандартите, за да улесни участието на трети държави в изпълнението на проекти. Въпреки това в началото на 2019 г. разпоредбите на документа отново бяха затегнати, което предизвика негативна реакция от страна на американската дипломация. Недоволството беше изразено в груб тон чрез посланието, изпратено на 1 май от Министерството на отбраната на САЩ към върховния представител на Европейския съюз за външни работи и политиката на сигурност Федерика Могерини. В посланието ставаше въпрос за това, че европейските предприятия могат да имат ограничен достъп до американския пазар на военни продукти, а освен това в него се изразяват опасения от предварителното споразумение за Устава на Европейския фонд за отбрана, сключено през април между Съвета на Европа и Европейския парламент.
В отговор Европейската комисия изпрати на Вашингтон пространни разсъждения за съвместимостта на Отбранителния съюз и задълженията по членството в НАТО. Брюксел счита, че Европейският фонд за отбрана и PESCO допълват потенциала на Алианса и не е съгласен с това, че европейските норми ще възпрепятстват сътрудничеството между предприятията от военната промишленост. Но отговорът на Брюксел само наля масло в огъня. „Някои от получените от нас отговори са основани на неточна информация“, оплака се Мърфи. „Искам да ме разберете правилно, САЩ не могат да подкрепят нито Европейския фонд за отбрана, нито PESCO, ако те се развиват в съответствие с това, което е записано в сегашните им уставни документи“. Рискът от студен трансатлантически свят никога не е бил толкова висок.
Превод и редакция: Иван Христов