"Испания няма да позволи на посолството да се превърне в център на политически активизъм", подчерта Борел.
Неотдавнашните събития във Венецуела поставиха неочаквано Испания във фокуса на събитията. Само за няколко часа във вторник вълна от дипломатическа активност доведе до приемането на венецуелския опозиционен лидер Леополдо Лопес в резиденцията на испанския посланик в Каракас.
Оттогава натискът за всички участници в неуспелия бунт е нараснал: в четвъртък Върховният съд на Венецуела издаде заповед за арест на Лопес, като заяви, че той е нарушил условията на домашния си арест. Опозиционният лидер няма намерение да напуска резиденцията на испанския посланик, а Испания не смята, че последният ход на събитията е проблем за действащия министър-председател Педро Санчес, чиято социалистическа партия (ПСОЕ) бе победител в общите избори, проведени наскоро.
В четвъртък вечер испанската изпълнителна власт обяви, че няма планове да предаде политика на венецуелските власти. В съобщение, испанското правителство заяви, че вярва, че правителството на Николас Мадуро "ще уважава неприкосновеността на резиденцията на испанския посланик".
Мадрид отбеляза също, че Лопес, съпругата му Лилиан Тинтори и тяхната 15-месечна дъщеря са в резиденцията по „тяхната собствена свободна воля“. Говорейки пред медиите от градината на резиденцията, Лопес потвърди, че те се третират като гости и няма да иска политическо убежище.
Испанското правителство също заяви, че "Испания не подкрепя военен преврат" и вместо това подкрепя мирен демократичен процес и незабавно провеждане на избори. Той добави, че Хуан Гуайдо, ръководителят на Народното събрание на Венецуела, който е признат за действащ президент на страната от повече от 50 страни, включително Испания, "беше и остава законният представител, който да извърши трансформацията във Венецуела."
Превод и редакция: Юлиян Марков