София. На дискусията за смяната на времето стигнахме до становище, че не трябва да се въртят стрелките. Това каза евродепутатът Момчил Неков по време на открита обществена дискусия за смяната на часовото време и законодателството на ЕС, предаде репортер на Агенция „Фокус“. По думите му трябва да се направи проучване с плюсове и минуси от лятното или зимното часово време. Неков коментира, че на европейско равнище изборът на време трябва да бъде синхорнизиран. „Благодаря ви, че направихме днешната среща, за да кажа, че съм се срещнал с различни заинтересовани страни. Продължавам със срещите“, каза Неков.
От страна на бизнеса Беата Папазова от Българската търговско-промишлена палата изрази становище, че може би преди години е било обосновано да се сменя времето. „Докато сега поражда само негативни ефекти върху здравето и трудоспособността на хората. Моето лично мнение и мнението на БТПП, независимо, че ние не сме правили официално проучване, е че смяната на времето трябва да бъде прекратена. Затова приветстваме европейската директива. Моето лично мнение е, че най-добре би било да се върнем към стандартното време“, каза тя. По думите ѝ не е правилно да се нарича зимно време, тъй като когато е било създадено се отчита балансът между тъмния и светлия период на деня.
От Асоциацията на индустриалния капитал в България изразиха становище, че са против смяната на времето и че биха избрали лятното часово време. От Съюза за стопанска инициатива заявиха, че не са правили проучване, но ги смущава възможността всяка държава на ЕС сама да вземе решение, тъй като би довело до объркване.
От Българската стопанска камара посочиха, че се въздържат да дадат предпочитание към лятното или зимното часово време. Според камарата въпросът дали трябва да отпадне времето не стои, тъй като той се отразява негативно.
Асоциацията за български етерични масла, парфюмерия и козметика коментираха, че не трябва да има смяна на времето.
В дискусията взеха участие и представители на земеделието. Димо Димов от Сдружение за биологично пчеларство коментира, че за пчелите няма никакво значение часовото време. „В един малък сектор като пчеларството, това е по-скоро маловажен проблем. Бих подкрепил 2020 г. като последна година за смяна“, допълни още той. Според него най-големият период настъпва при смяна на времето.
Проф. Иван Станков, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация обясни, че единно е мнението, че трябва да се спре промяната на часа. „Не чух по-различно мнение относно лятно или зимно, както го определяме, време", посочи той. От думите му стана ясно, че растениевъдите и животновъдите са на противоположни мнения.
Специалистите в лицето на Д-р Петър Чипев, член на УС на Българското дружество по солмнология посочи, че сънят е най-потърпевш от смяната на времето. „Нямаме български данни за влиянието на часовото време върху здравето. Има вече немалко западноевропейски и американски проучвания, които показват, че всъщност тази смяна има вредни ефекти върху здравето“, заяви още той.
На дискусията бе представено и становище от доц. Маргарита Бакрачева от СУ „Св. Климент Охридски“. Според нея смяната на времето и на сезоните оказват влияние основно на физиологично ниво във връзка с промяната на количеството произвеждани хормони и това косвено се отразява на положителните емоции и щастието.
Деница КИТАНОВА