Превозвачите настояват Комисията по транспорт и Европейският парламент да приемат предложените няколко поправки в пакета „Мобилност 1“, касаещи регламента за командировките им, връщането до страната на регистрация на всеки 4 седмици и нощните им почивки.
Българските институции изразиха подкрепата си към превозвачите. Транспортният министър заяви, че в гласуването на пакета „Мобилност 1“ ще се търси подкрепата на евродепутатите от Чехия, Словакия, Естония, Португалия и Испания. Желязков коментира още, че България има проактивна позиция и е разработила няколко варианта за действие в зависимост от това, какво ще е решението на Европейския парламент. „Всички прийоми и похвати - и добри, и лоши, на европейска бюрокрация трябва да бъдат използвани, защото защитаваме интересите на България и на бранша. И ние като представители на изпълнителната власт ще положим необходимите усилия, ако не постигнем това, което удовлетворява бранша, да блокираме пакета „Мобилност 1“, да блокираме законодателните предложения“, каза още транспортният министър.
От бранша очакват на площад „Люксембург“ да се съберат около 800 български превозвачи и техни колеги от Румъния, Полша, Прибалтийските републики и Словакия. В протеста ще се включат и всички български евродепутати. Според превозвачите, ако промените бъдат приети, решението пред тях е да пререгистрират фирмите си в някои от по-старите държави членки или фалират, оставайки в България.
Евродепутатът Ангел Джамбазки обясни, че гласуването на транспортната комисия на 10 януари не е окончателното решение, а такова трябва да бъде взето в пленарна зала. По думите му дотогава всички български евродепутати ще се опитват да съберат повече гласове в подкрепа на българските предложения.
В интервю за Агенция "Фокус" евродепутатът Андрей Новаков заяви, че ако в пакета „Мобилност“ останат вредни за българския транспортен бранш текстове, трябва да се сезира Съдът на ЕС. Готовност има и за сезиране на европейския омбудсман. Новаков определи пакета „Мобилност 1“ като икономически "Чернобил" за половината Европа.
Председателят на Асоциацията на българските предприятия за международни превози и пътища Георги Петърнейчев коментира в интервю за Агенция „Фокус“, че ако превозвачите не бъдат чути в Брюксел, протестът ще продължи в България. „Получихме разрешение за 10 януари за 600 човека, ще извадим 10 автомобила на площад „Люксембург“, който се намира пред Европейския парламент. Там ще има и един автомобил, който ще се използва за сцена, за озвучаване и говорене. Ще връчим и декларация на председателя на Европейската комисия с нашите искания, подкрепени от Литва, Латвия, Естония, Румъния, Унгария и Полша“, каза още той.
Цветилена СИМЕОНОВА