Андреев обясни, че до момента в комисията са постъпили 15 броя сигнали и 10 жалби. 6 от сигналите са във връзка с провеждането на предизборната кампания, а по отношение на жалбите – една от тях е от такъв тип. Андреев уточни, че отделно от това жалби срещу решения на ЦИК са подадени 25 и към момента висящи са само две. „Във вчерашния ден имаше произнасяне от страна на Върховния административен съд във връзка с жалбата на Гражданското движение „Боец“ срещу нашето решение, с което ние отворихме с писмо, че по отношение на всички кандидати е извършена проверка дали те отговарят на пасивното избирателно право, което се установи и от проверката на ГРАО и няма пречка те да участват в тези избори“, каза още той.
По думите му по отношение на наблюдателски организации към момента са подадени заявления за регистрация от 7 неправителствени организации, регистрирани в обществена полза за защита на политическите права на българските граждани. Той допълни, че пет от тях са регистрирани. „Общият брой на заявените податели е 63 от различните седем организации. Като към момента са регистрирани 39, по отношение на другите се извършва проверката и в следващите дни ще бъдат регистрирани“, обясни Андреев. Той уточни, че са подадени искания за регистрация от организации за участие с международни наблюдатели – Европейски младежки форум с двама и Парламентарната асамблея за черноморско икономическо сътрудничество с 4 броя. ЦИК ще се произнесе с решение относно тях.
Андреев подчерта, че всички държавни органи са заявили готовността си да предприемат необходимите действия за осигуряване на спокойствието и реда в изборния ден. В четвъртък е била проведена среща на ръководството на ЦИК с главния прокурор на Република България Сотир Цацаров, заместник-главния прокурор Иван Гешев, председателя на ДАНС Димитър Георгиев, заместник-председателя на ДАНС Николай Ненков, министъра на вътрешните работи Младен Маринов, главния секретар на МВР Ивайло Иванов и др. На срещата са обсъдени важни теми относно киберсигурността, транспортиране и охрана на бюлетините и машините за гласуване, както и организиране на международен пресцентър. Трите институции са изразили готовност за междуинституционално сътрудничество в хода на всички възникнали въпроси по организацията на изборите, както и осигуряване и гарантиране на спокойствие, ред и законност в изборните дни. Андреев уточни, че на 10 май ще бъде проведена среща между ръководството на ЦИК и президентът Румен Радев във връзка с подготовката за провеждането на изборите за членове на Европейския парламент от Република България.
На 11 май, събота, изтича срокът, в който хората с трайни увреждания, които не им позволяват да гласуват в избирателна секция, могат да подадат заявление за гласуване с подвижна избирателна кутия. Говорителят на ЦИК обясни, че заявленията трябва да се подават в общината по местоживеене и трябва да бъде подписано лично от лицето, но може да бъде представено чрез упълномощено лице и да бъде изпратено по електронната поща или факс. Също така може да бъде попълнено като електронно заявление на страницата на съответната община, за да може лицето да бъде вписано в списъка за гласуване с подвижна избирателна кутия. Към заявлението следва да бъде приложен и документ от ТЕЛК или медицинска епикриза, която удостоверява, че лицето има такова трайно увреждане, което не му позволява по никакъв начин да се придвижи до секцията, където следва да подаде гласа си. На същата дата изтича и срокът, в който може да бъде подадено заявление за гласуване по настоящ адрес.
Теодора ПАТРОНОВА