София. Денят на Европа е празник на нашето минало, настояще и бъдеще. Това каза депутатът от ПГ на ГЕРБ и председател на външна комисия Джема Грозданова, която прочете декларация от името на политическата група по повод 9 май –Ден на Европа, предаде репортер на Агенция „Фокус“. „Днес е ден, на който европейските народи решиха да заместят конфронтацията със сътрудничество, а разрухата от военните конфликти с просперитет. Когато бащите-основатели са положили подписите си под статута на Съвета на Европа в Двореца „Сейнт Джеймс“ в Лондон, те са били убедени, че ужасите на Втората Световна Война не трябва да се повтарят. Вярвали са, че мир може да бъде постигнат само със справедливост и ефективно сътрудничество. Те начертаха духовни и морални ценности, върху които се изградиха европейските общества“, заяви Грозданова и посочи, че това наследство е истинският източник на индивидуалната и политическа свобода, както и стремеж за съхраняването на върховенството на закона и демокрацията.
„Парламентарната група на ГЕРБ днес отдава не само почит на бащите-основатели, но също така изразява своята благодарност за това, че те успяха да създадат „Обединена Европа“. България винаги е принадлежала към европейската цивилизация, но това ѝ място не следва да се приема за даденост, както добре знаем от историята ни“, посочи още тя. „ПП ГЕРБ от своето създаване последователно изразява подкрепа за европейско единство. Убедено поддържаме тази политика и днес, като подчертаваме, че България получава в пъти повече от това сътрудничество не само в парични постъпления, но и в подкрепа във всеки един аспект от функционирането на държавата. Ето защо сме загрижени за продължаващото кризисно състояние на Европейския проект, раздиран от вътрешни конфликти и противоречия, както и от външни заплахи и предизвикателства“, посочи Грозданова.
Тя заяви, че България следва да поддържа визията за единна Европа, базирана върху християнското културно наследство и традиционните семейни ценности, като стълб на обществото. „Ние не подкрепяме налагането на интересите на „големите“ над „малките“, на „старите“ над „новите“ страни членки. Дошло е времето да се обединим около разбирането, че за Европа съществуват граници при вземането на общи решения. Неизменно, общите решения трябва да са съобразени с необходимостта на страните членки да защитават приоритетно интересите на гражданите, които са призвани да представляват. Обединена Европа, чрез мир и сътрудничество, зачитане на границите между страните, спазване на международното право може да осигури благоденствие на гражданите си, но само като се прилагат еднакви правила за всички. Относно предстоящите реформи на Европейския съюз бихме искали националните държави да поемат по-голяма отговорност при вземането на решения, въвличайки в този процес гражданското обществото в своите страни. Взетите по този начин решения винаги имат по-голяма подкрепа от избирателите, които ги приемат като свои“, каза още Грозданова и посочи, че Денят на Европа е празник на нашето минало, настояще и бъдеще.
Цветилена СИМЕОНОВА